BAGDAD. Stovky Iračanov sa vo štvrtok vrátili domov z Bieloruska po tom, ako sa vzdali nádeje, že sa odtiaľ dostanú do Európskej únie (EÚ).
Ich repatriácia prišla v reakcii na napätie na poľských východných hraniciach, kde uviazli tisícky migrantov.
Medzi Bieloruskom a Európou
Mnohých ďalších, ktorí zostali v Bielorusku, podľa bieloruských štátnych médií presunuli do vyhrievaného skladu neďaleko hraníc a vyprázdnili tak provizórny tábor.
Poľské ministerstvo obrany však zverejnilo video zobrazujúce niekoľko stoviek ľudí, ktorí sú stále v stanoch blízko oficiálneho hraničného prechodu.
Podľa agentúry AP pritom nebolo jasné, či krajiny hovoria o rôznych stranách hraníc alebo nie, no pre túto krízu je typické zverejňovanie sporných naratívov, pričom sa Poľsko a Bielorusko snažia sami seba ukázať v pozitívnom svetle, zatiaľ čo druhú stranu zobrazujú ako bezcitnú a nezodpovednú.
„Boli sme rukojemníci - obete zaseknuté medzi Bieloruskom a Európskou úniou,“ vyjadril sa po prílete do Bagdadu mladý Iračan a dodal, že „bieloruská polícia je rovnaká ako Daíš“, odkazujúc na brutálnych militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát.
Ďalší z migrantov, ktorý podľa vlastných slov chcel ísť do Európy, pretože v Iraku „nie je práca a situácia je v poslednom čase veľmi zlá“, opísal, ako sa dohodol s pašerákom, že ho dostane do pohraničia, kde mu následne bieloruská pohraničná stráž vzala pas a mobil a bránila mu opustiť les. Tri dni podľa vlastných slov nemal jedlo ani vodu.
Odletelo 430 ľudí
Zo 430 ľudí, ktorí odleteli z Minska, 390 vystúpilo na medzinárodnom letisku Arbíl v Irackom Kurdistane a let následne pokračoval do Bagdadu, informoval hovorca irackého civilného leteckého úradu.
Asi 30 ďalších, ktorí sa na let registrovali, malo problémy s dokumentami a nakoniec do lietadla nenastúpili, informovali irackí predstavitelia, ktorí let zorganizovali.
Napätie na bielorusko-poľských hraniciach v uplynulých dňoch vzrástlo po tom, ako tam v lesoch uviazlo asi dvetisíc ľudí.
V utorok niektorí migranti začali hádzať kamene do poľských vojakov, ktorí odpovedali slzným plynom a vodnými delami. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov tvorili približne polovicu migrantov na hraniciach ženy a deti.
Najmenej 12 ľudí v oblasti v posledných týždňoch prišlo o život, vrátane ročného dieťaťa, ktorého smrť vo štvrtok oznámila poľská humanitárna organizácia.
Západ obviňuje bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že migrantov využíva ako nástroj na destabilizáciu 27-členného bloku v reakcii na sankcie proti autoritárskemu režimu. Bielorusko umelé vytvorenie krízy odmieta. Podľa tamojších úradov je v Bielorusku ešte asi sedemtisíc migrantov.
Zadržali ďalších migrantov
Poľská pohraničná stráž zadržala 45 migrantov, ktorí sa v noci na piatok pokúsili prekročiť hranicu z Bieloruska, a následne im nariadila opustiť územie Poľska.
Títo migranti boli súčasťou dvoch väčších skupín ľudí, ktorí po poľských pohraničníkoch hádzali kamene a použili aj slzotvorný plyn, informovala v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenie hovorkyne poľskej pohraničnej stráže Anny Michalskej.
Pokus o ilegálne prekročenie hraníc z Bieloruska podnikla skupina pozostávajúca z asi 500 ľudí vo štvrtok večer pri lokalite Dubicze Cerkiewne v Podleskom vojvodstve ležiacom na východe Poľska.
Okrem toho, že poľskú pohraničnú stráž ohrozovali migranti hádzaním predmetov, boli jej príslušníci z bieloruskej strany aj oslepovaní laserom, spresnila Michalská. Pri zásahu proti utrpeli zranenia štyria poľskí vojaci, ich stav si nevyžadoval hospitalizáciu, dodala.
Celkovo poľská pohraničná stráž zaznamenala vo štvrtok 255 pokusov o ilegálny prechod štátnej hranice s Bieloruskom. Od začiatku roka v Poľsku registrujú viac ako 34-tisíc takýchto pokusov, z toho viac ako 6000 sa odohralo v novembri, takmer 17 300 v októbri, okolo 7700 v septembri a viac ako 3500 v auguste, keď sa kríza začala.