ADDIS ABEBA. Diplomati z Africkej únie a Spojených štátov vo štvrtok pricestovali do Etiópie, aby sa opäť pokúsili o sprostredkovanie prímeria na severe krajiny.
Informovala o tom agentúra AFP s tým, že AÚ zastupuje nigérijský exprezident Olusegun Obasanjo a za USA bude rokovať diplomat Jeffrey Feltman.
Metropola v ohrození, zatýkanie Tigrajcov
Táto ich mierová misia sa koná v čase obáv, že Tigrajský ľudový oslobodzovací front (TPLF) a s ním spojené povstalecké skupiny postúpia smerom k hlavnému mestu Addis Abeba.
Obavy tiež vyvoláva fakt, že etiópska vláda pokračuje v masovom zatýkaní, ktoré sa zameriava na etnických Tigrajcov.
Obasanjo v uplynulých mesiacoch podnikol dve cesty do hlavného mesta štátu Tigraj - Mekele, kde sa stretol s lídrami TPLF.
Už samotný fakt, že sa takéto stretnutia vôbec konali, označuje AFP za veľký pokrok, keďže TPLF v nedávnej minulosti odmietala AÚ, sídliacu v Addis Abebe, ako zaujatú v prospech vlády premiéra Abiyho Ahmeda.
TPLF medzičasom vyzvala etiópsku federálnu vládu, aby ukončila stav, ktorý povstalci označujú za humanitárne "obliehanie" štátu Tigraj, kde teraz podľa odhadov OSN žijú státisíce ľudí v podmienkach podobných hladomoru.
Agentúra AFP tento týždeň uviedla, že od hladu tam od leta zomrelo takmer 200 malých detí. Odvoláva sa na údaje zozbierané miestnymi lekármi a výskumníkmi od konca júna do konca októbra.
Protichodné správy o humanitárnej pomoci
Etiópsky minister zahraničných vecí Demeke Mekonnen vo štvrtok informoval amerického diplomata Feltmana, že vláda vpustila do Tigraja 369 nákladných vozidiel s humanitárnou pomocou a povolila humanitárne lety do miest Kombolcha a Lalibela v štáte Amharsko, ktoré sú údajne pod kontrolou TPLF.
Podľa predstaviteľov humanitárnych organizácií sa do Tigraja cez mesto Semera, metropolu s Tigrajom susediaceho federálneho štátu Afarsko, do štvrtkového poludnia nepresunuli žiadne nákladné autá a nebolo jasné, kedy sa tak stane.
Prepustení vodiči v službách OSN
Etiópske úrady ďalej uviedli, že prepustili všetkých vodičov pracujúcich pre Svetový potravinový program OSN (WFP), ktorých zadržali minulý týždeň v etiópskom federálnom štáte Afarsko na jedinej funkčnej ceste vedúcej do štátu Tigraj.
Vo štvrtok o tom podľa agentúry AFP informoval hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.
K zadržaniu skupiny vodičov došlo po tom, ako vláda premiéra Abiyho Ahmeda začiatkom novembra vyhlásila výnimočný stav, keď povstalci pohrozili pochodom na hlavné mesto Addis Abeba.
Dujarric tiež uviedol, že vo štvrtok sa na slobodu dostalo aj šesť členov personálu OSN, ktorí boli zadržaní pri inom záťahu vládnych síl. Vo väzbe zostáva päť zamestnancov OSN a jeden spolupracovník.
Podľa OSN je v súčasnosti prísun humanitárnej pomoci do Tigraja fakticky zablokovaný. Od polovice júla sa tam podarilo dostať len približne 15 percent potrebnej humanitárnej pomoci.
Boje v Tigraji vypukli vlani v novembri po tom, čo tam etiópska federálna vláda vyslala vojenské jednotky, aby zvrhli tamojšiu regionálnu vládu vedenú Tigrajským ľudovým oslobodzovacím frontom.
Boje na severe Etiópie, ktoré sprevádzajú masakry a masové znásilňovanie, si odvtedy vyžiadali už tisíce obetí a vyhnali z domovov zhruba dva milióny obyvateľov.