Žilina 3. februára (TASR) Užšia spolupráca žilinských organizácií, prichádzajúcich do styku s obeťami domáceho násilia, je absolútne nevyhnutná, inak nemôže byť snaha doriešiť tieto prípady úspešná. Pri príležitosti stretnutia zástupcov tridsiatich žilinských organizácií, ktoré sa venujú tejto problematike, to v Detskom krízovom centre Náruč v ŽilineZádubní skonštatoval jeho riaditeľ Ivan Leitman.
Účastníci stretnutia sa dohodli na hlbšom rozpracovaní problémov vyplývajúcich z domáceho násilia, najmä týrania detí a žien a vytvorení sekcií prevencie, diagnostiky a terapie, legislatívy, terénnej sociálnej práce, náhradných rodín, masmédií a vytvárania sietí. Výsledkom prvého stretnutia by malo byť vydanie adresára žilinských inštitúcií, poskytujúcich služby obetiam domáceho násilia a vytvorenie kalendária regionálnych vzdelávacích podujatí, zameraných na boj proti domácemu násiliu.
"Stretli sme sa, aby sme o sebe vedeli, spoznali sa aj ľudsky a dohodli sa na ďalších aktivitách v prospech týraných detí," povedal Leitman. Podľa jeho vyjadrenia by deti mali vedieť, kam sa majú obracať a učitelia či lekári, ktorí s nimi pracujú, by mali poznať túto problematiku. "Aby sa detí vedeli pýtať, i keď sa im nezdôveria. Mnohokrát sa totiž boja a hanbia," dodal.
Štatistiky považuje Leitman za zavádzajúce. "Podľa našich štatistík by sa zdalo, že týranie a zneužívanie je u nás v porovnaní so svetom oveľa menej rozšírené. Ale to je kvôli nedostatočnej evidencii. Ak sú páchatelia odsúdení a v rozsudku nie je presne napísané, že je to za týranie, tak sa to stráca v iných trestných činoch. Takže o štatistike by som nerád hovoril, ale určite na tom nebudeme lepšie a možno ani oveľa horšie, ako v iných štátoch," uviedol Leitman.
Prvé stretnutie zástupcov žilinských štátnych i neštátnych organizácií, ktoré poskytujú služby obetiam domáceho násilia, pripravilo občianske združenie Pomoc deťom v kríze - Detské krízové centrum Náruč Žilina a uskutočnilo sa vďaka finančnej podpore ETP Slovensko - Centra pre filantropiu a neziskové aktivity.