WASHINGTON. Spojené štáty v pondelok uviedli, že Rusko vykonalo test protidružicovej strely, čím zničilo jeden z vlastných satelitov a vznikol tak vesmírny odpad, ktorý sa mohol zraziť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS).
USA toto konanie zároveň odsúdili a test rakety označili za "nebezpečný" a "nezodpovedný" a uviedli, že neostane bez odozvy, informovala agentúra AFP.
Vesmírny odpad ohrozoval ISS
"Ruská federácia dnes bezohľadne vykonala deštruktívny test priamo stúpacej protidružicovej rakety na jednom zo svojich vlastných satelitov," uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price s tým, že raketa ruský satelit zničila.

Podľa Pricea tento test spôsobil vznik vesmírneho odpadu, ktorý teraz "ohrozuje záujmy všetkých krajín" vo vesmíre.
"Tento test predstavuje riziko pre astronautov a kozmonautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici, ako aj pre ostatné ľudské aktivity súvisiace s letmi do vesmíru... Nebezpečné a nezodpovedné správanie Ruska ohrozuje dlhotrvajúcu udržateľnosť kozmického priestoru", uviedol Price s tým, že "Spojené štáty budú pracovať so svojimi spojencami na reakcii" na konanie Ruska.
Price však odmietol špecifikovať o aké odvetné opatrenia pôjde.
Riaditeľ amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Bill Nelson uviedol, že ho ruský test protidružicovej strely "pobúril".
"S je dlhou a známou históriou vesmírnych letov je nemysliteľné, aby Rusko ohrozilo nie len Američanov a astronautov medzinárodných partnerov na ISS, ale aj svojich vlastných kozmonautov," uviedol Nelson.
Rusko potvrdilo zostrelenie sovietskej družice
Ruská armáda potvrdila, že na obežnej dráhe zostrelila sovietsku družicu Celina-D, ktorá bola na orbite od roku 1982. Uviedla tiež, že jej trosky nepredstavovali a nebudú predstavovať hrozbu pre orbitálne stanice a vesmírne aktivity. Informovala o tom agentúra Interfax.
Ruské ministerstvo obrany konštatovalo, že vykonaný test bol úspešný. Pripomenulo, že "v minulosti už podobné testy vo vesmíre vykonali Spojené štáty, Čína a India".
Ruská armáda vo svojom vyhlásení vysvetlila, že vykonáva plánované aktivity na posilnenie svojich obranných schopností, pričom odmietla, že by test bol nebezpečný.
"Spojené štáty určite vedia, že vzniknuté úlomky, pokiaľ ide o čas testu a orbitálne parametre, nepredstavovali a nebudú predstavovať hrozbu pre orbitálne stanice, kozmické lode a vesmírne aktivity."
Kozmonauti sa museli presunúť do kozmických lodí
Na ISS sa v súčasnosti nachádzajú štyria Američania, jeden Nemec a dvaja Rusi. Pre hrozbu kolízie s vesmírnym odpadom sa v súlade so štandardnými postupmi v pondelok všetci členovia posádky ISS presunuli do kozmických lodí Sojuz a Crew Dragon.
Ako informovala posádka ISS, napokon nedošlo k nijakým kolíziám medzi orbitálnou základňou a úlomkami vesmírneho odpadu.
Washington a Moskva si od konca studenej vojny udržujú aj napriek rastúcemu politickému napätiu medzi krajinami silné väzby v oblasti vesmírneho priestoru.
Hovorca Pentagónu John Kirby pre novinárov uviedol, že Rusko dopredu nevarovalo USA pred testovaním strely, čím zdôraznil strategickú dôležitosť tohto incidentu, vysvetľuje AFP.