SYDNEY, BRATISLAVA. Tu žijeme realitu klimatickej zmeny, vravel pred začatím klimatického summitu COP26 Simon Kofe, minister zahraničných vecí ostrovného štátu Tuvalu.
V obleku a pred rečníckym pultom stál po kolená vo vode na skalnatom útese. Kofe veril, že zo summitu môžu vzísť aj konkrétne kroky a nielen prázdne slová.
"Sme sklamaní, podobne ako ostatné tichomorské štáty," vravel podľa agentúry Reuters v pondelok po skončení rokovaní. Zjemnená formulácia o odstavení uhlia a ďalšie kroky podľa neho priamo ohrozujú existenciu jeho štátu.

Kým doteraz sa štáty rozpadali pri vojenských či politických konfliktoch, v najbližších rokoch hrozí, že niektoré štáty vymaže z mapy práve klimatická zmena. Čo sa udeje s krajinami ako Tuvalu, Toga či Maldivy?
Ostrovy sa potápajú
Keď štvrtý najmenší národ sveta zasiahne búrka, vlny Tuvalu bičujú z oboch strán a podľa miestnych "požierajú" pláže aj už vymierajúce koraly.
Na deviatich ostrovoch žije celkovo 11-tisíc obyvateľov. Dvom z nich počas najbližších rokov hrozí, že zmiznú pod hladinou.