BAGDAD. Iracká vláda v noci na pondelok oznámila, že na štvrtok organizuje repatriačný let na "dobrovoľnej báze" pre svojich občanov uviaznutých na poľsko-bieloruských hraniciach.
S odvolaním sa na iracké ministerstvo zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP.
"Irak uskutoční prvý let pre tých, ktorí si želajú dobrovoľný návrat, 18. (novembra)," uviedol hovorca irackého rezortu diplomacie pre irackú televíziu.
Lukašenko: Iračania sa nechcú vrátiť
Bieloruský prezident Aleksandr Lukašenko oznámil, že Bielorusko je pripravené okamžite poslať utečencov späť do ich vlasti, no oni sa domov vrátiť nechcú. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na agentúru Belta.
Bieloruské orgány podľa Lukašenkových slov robia všetko pre to, aby sa tieto osoby nehromadili na štátnych hraniciach.
"Sme pripravení, ako sme to zvyčajne robili, posadiť všetkých na lietadlá vrátane lietadiel bieloruského leteckého prepravcu Belavia, ktoré ich okamžite odvezú domov," povedal.
Utečencov však označil za "tvrdohlavé osoby", z ktorých sa nikto nechce vrátiť domov, píše Belta. Títo ľudia podľa jeho slov vo svojich domácich krajinách nemajú prostriedky na zabezpečenie životných potrieb a niektorí sa boja o svoj život.
Bieloruský prezident v pondelok takisto povedal, že Bielorusko na svojich hraniciach nechce žiadny konflikt.
Zákaz v Dubaji
Bieloruská štátna letecká spoločnosť Belavia oznámila, že občania Sýrie, Iraku, Jemenu a Afganistanu majú na základe rozhodnutia Spojených arabských emirátov (SAE) zákaz nastúpiť na jej lety z Dubaja. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.
Vo vyhlásení pre občanov spomenutých štyroch krajín letecká spoločnosť Belavia v nedeľu na svojej webovej stránke uviedla, že im nebude umožnené vstúpiť na lety z Dubaja do Bieloruska "v súlade s rozhodnutím kompetentných úradov v SAE".
Pokusy o prechod do Poľska
Vo východných pohraničných oblastiach Poľska táboria tisíce migrantov z Blízkeho východu vrátane Kurdov z Iraku, ktorí sa chcú dostať do Poľska a odtiaľ ďalej do Európy.
Európska únia však obviňuje Bielorusko, že zámerne privádza ľudí do východnej Európy a následne ich pašuje na Západ.

Situácia na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom sa vystupňovala 8. novembra.
Niekoľko tisíc ľudí vtedy prišlo z bieloruskej strany k poľským hraniciam a odmieta opustiť pohraničné pásmo. Niektorí z nich sa pokúšajú dostať do Poľska aj zvalením alebo prestrihnutím plotu z ostnatého drôtu.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok uviedla, že je "veľmi znepokojená neutešenou situáciou" týchto ľudí. Teplota v oblasti totiž dosahuje bod mrazu.