KODAŇ. Hoci kvalita ovzdušia v Európe sa zlepšuje, v roku 2019 bolo zaznamenaných odhadom 307 000 predčasných úmrtí spôsobených znečistením ovzdušia jemnými prachovými časticami s rozmermi do 2,5 mikrometra (PM2,5).
Vo svojej výročnej správe zverejnenej v pondelok to podľa agentúr AFP a DPA uviedla Európska agentúra pre životné prostredie (EEA).
Klesajúci trend
Ak by sa členské krajiny EÚ riadili najnovšími usmerneniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o kvalite ovzdušia, okolo 178 000 úmrtiam (58 percent) by sa podľa EEA dalo teoreticky zabrániť.
V roku 2018 spôsobil znečistený vzduch odhadom 346 000 predčasných úmrtí. Rozdiel v porovnaní s nasledujúcim rokom čiastočne spôsobilo priaznivé počasie, ale predovšetkým zlepšovanie kvality ovzdušia na celom kontinente.
Ešte začiatkom 90. rokov viedli jemné častice, ktoré prenikajú hlboko do pľúc, v 27 členských krajinách EÚ k takmer miliónu predčasných úmrtí, uvádza správa. Toto číslo sa do roku 2005 znížilo o viac ako polovicu na 450 000.
Zabíja najmä oxid dusičitý
V roku 2019 jemné častice spôsobili 53 800 predčasných úmrtí v Nemecku, 49 900 v Taliansku, 29 800 vo Francúzsku a 23 300 v Španielsku. Poľsko zaznamenalo 39 300 úmrtí, čo je najvyšší počet na obyvateľa.

EEA tiež registruje predčasné úmrtia spojené s dvoma ďalšími hlavnými znečisťujúcimi látkami, no do celkovej bilancie ich nezapočítava, aby predišla zdvojeniu.
Ide o úmrtia spôsobené oxidom dusičitým, produkovaným najmä osobnými a nákladnými autami a tepelnými elektrárňami, ktorých počet sa znížil o štvrtinu na 40 000. Počet úmrtí spájaných s prízemným ozónom v roku 2019 klesol o 13 percent na 16 800.
Choroby srdca a pľúc, mozgové príhody
Znečistenie ovzdušia zostáva podľa EEA najväčšou hrozbou pre zdravie ľudí v Európe.
Za väčšinou predčasných úmrtí pripisovaných znečistenému ovzdušiu sú srdcové choroby a mozgové príhody, po ktorých nasledujú pľúcne ochorenia vrátane rakoviny.
U detí môže znečistenie ovzdušia poškodiť vývoj pľúc, spôsobiť infekcie dýchacích ciest a zhoršiť astmu.
Znečistenie ovzdušia spôsobuje podľa WHO na celom svete sedem miliónov predčasných úmrtí ročne - podobne ako fajčenie a zlá strava.
Alarmujúce štatistiky viedli v septembri WHO k tomu, že prvýkrát od roku 2005 sprísnila odporúčané limity pre hlavné látky znečisťujúce ovzdušie.
EÚ chce do roku 2030 znížiť počet predčasných úmrtí v dôsledku znečistenia ovzdušia časticami PM2,5 aspoň o 55 percent v porovnaní s rokom 2005. Ak sa bude kvalita vzduchu naďalej zlepšovať súčasným tempom, EEA odhaduje, že tento cieľ sa dosiahne do roku 2032.
Prekážkou by však mohlo byť starnúce a čoraz viac urbanizované obyvateľstvo.
"Staršia populácia je citlivejšia na znečistenie ovzdušia a vyššia miera urbanizácie zvyčajne znamená, že viac ľudí je vystavených koncentráciám PM2,5, ktoré bývajú vyššie v mestách," konštatuje sa v správe EEA, ktorá zahŕňa 27 členských štátov EÚ a ďalších 14 európskych krajín.