MINSK/VARŠAVA. Skupine niekoľkých desiatok migrantov sa v piatok podarilo prekonať zátarasy na hraniciach Bieloruska a Poľska. Na sociálnej sieti Twitter o tom informovalo poľské ministerstvo obrany.
Migranti prekročili hranicu v oblasti hraničného priechodu Bruzgi-Kužnica. Na poľskej strane hranice ich zadržala poľská armáda, pohraničná stráž a polícia, uviedlo poľské ministerstvo vo vyhlásení.
Bieloruská pohraničná služba súčasne v piatok uviedla, že do improvizovaného utečeneckého tábora pri hranici s Poľskom naďalej prichádzajú noví ľudia. Situáciu v pohraničí označili bieloruskí pohraničníci za naďalej napätú, informoval nezávislý spravodajský web Belaruspartisan.by.

Poľská strana nedávno odhadla, že v Bielorusku môže byť 10-tisíc – 15-tisíc migrantov, ktorí sa chcú dostať na územie EÚ.
Plot má takmer 200 kilometrov
Jednotky poľskej armády vybudovali na hraniciach s Bieloruskom vyše 180 kilometrov dočasného oplotenia, aby zabránili migrantom z Blízkeho východu dostať sa do Poľska. V piatok o tom na sociálnej sieti Twitter informovalo poľské ministerstvo obrany. Správu priniesla agentúra PAP.
"Dočasné oplotenie účinne bráni pokusom o nelegálne prekročenie (hraníc)," uviedol silový rezort na Twitteri.
"Kroky armády na hraniciach sú koordinované. Poľskí vojaci sú profesionáli a záleží im na našej bezpečnosti," vyhlásil minister obrany Mariusz Blaszczak.
Poľský prezident Andrzej Duda ešte vo štvrtok večer navštívil jednotky rozmiestnené v pohraničných oblastiach a poďakoval sa všetkým vojakom, policajtom a pohraničníkom, ktorí "svojou obetavou službou chránia bezpečnosť".
Poľsko už v stredu rozmiestnilo v pohraničí celkovo 15-tisíc vojakov, ktorí majú pomáhať so zabezpečovaním poriadku. Varšava uviedla, že tento počet v prípade potreby ešte zvýši.
Prechádzajú do Nemecka
Do Nemecka prichádza denne – prechodom cez Poľsko a Bielorusko – v priemere viac ako 100 nelegálnych migrantov. S odvolaním sa na piatkové vyjadrenie nemeckej Spolkovej polície o tom informovala agentúra DPA.
Od začiatku novembra Nemecko zaznamenalo takmer 1500 ilegálnych príchodov migrantov spájaných s Bieloruskom. Od začiatku tohto roka eviduje Berlín vyše 9300 takýchto príchodov. Počty týchto migrantov, pochádzajúcich najmä z Iraku, Sýrie či Afganistanu, výrazne stúpli počas leta, približuje DPA.
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vo štvrtok uistil Poľsko o podpore zo strany Európy. Lukašenka pritom obvinil z toho, že sa bezohľadne zahráva s ľudskými životmi.
Migranti dostávajú povzbudzujúce správy
Vysokopostavený predstaviteľ poľskej bezpečnosti Stanislaw Žaryn v piatok na Twitteri napísal, že migranti táboriaci na bieloruskej strane hranice s Poľskom dostávajú povzbudzujúce esemesky, aby "vydržali ešte aspoň týždeň". Informovala o tom tlačová agentúra PAP.
Riaditeľ poľského Úradu pre národnú bezpečnosť Žaryn uviedol, že pokyny nabádajúce migrantov, aby boli "trpezliví", majú zámer vytvárať dlhodobý tlak na Poľsko.
K svojmu odkazu pripojil fotografiu, ktorá zachytáva esemesky v arabčine, a aj zvukový záznam, tiež nahratý v arabskom jazyku.
V ďalšom príspevku Žaryn dodal, že pokyny zaslané migrantom zároveň upozorňujú, že Európa vie, čo sa deje na hranici s Poľskom. "Celá Európa vás sleduje. Ak budete trpezliví, tak sa vám to všetkým podarí," uvádza sa podľa neho v inštrukciách.
Žaryn ďalej napísal, že migrantom v esemeskách tiež pripomínajú krízu z roku 2015: "Migranti v roku 2015 zostali na hranici takmer mesiac a podarilo sa im to."
Tento vplyvný bezpečnostný predstaviteľ doplnil, že "politická kríza vytvorená bieloruskými službami má cieľ spôsobiť dlhodobú destabilizáciu Poľska".
Žaryn už vo štvrtok na Twitteri napísal, že v bieloruskej metropole Minsk sa zhromažďujú ďalšie skupiny migrantov.
Hygienické podmienky sú zlé
Táto migračná kríza vypukla, keď sa začiatkom novembra k bielorusko-poľskej hranici vydal niekoľkotisícový zástup migrantov z Blízkeho východu, ktorí si tam rozložili tábor s cieľom pokúsiť sa o prechod na územie Poľska. Hygienické podmienky v tábore, kde sú aj deti a ženy vrátane tehotných, sú veľmi zlé.
Členské štáty EÚ vinia z tejto migračnej krízy a jej eskalácie bieloruské úrady a pripravujú nové sankcie voči Minsku. Podľa neoficiálnych informácií sa tieto sankcie môžu vzťahovať na letecké spoločnosti prepravujúce osoby, ktoré chcú nelegálne vstúpiť do EÚ, do Minska, odkiaľ migranti idú na hranice.