BAGDAD. Žijeme hrozne, tvrdí iracký Kurd Hímán Gabriel, odhodlaný, ako mnoho jeho krajanov, uniknúť za lepším životom do Európskej únie.
V irackom Kurdistane nevidí budúcnosť, cestu do Bieloruska a odtiaľ do Únie cez Poľsko považuje napriek znepokojujúcim správam o situácii na bielorusko-poľskej hranici za reálnu, napísala agentúra AFP.
Chcú začať pokojný život v Európe
Dvadsaťosemročný Hímán s dlhou čiernou a starostlivo upravenou bradou prežíva len vďaka svojmu taxíku. V Arbíle, stredisku irackého poloautonómneho Kurdistanu, žiadnu profesijnú budúcnosť nevidí.
Čoskoro sa zbalí a vydá sa do Európy s nádejou, že sa mu podarí prejsť hranicu do Poľska.

V chladnom počasí na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom uviazlo 3000 až 4000 utečencov, z ktorých väčšina sú Kurdi. Okrem nich sú tam aj vojaci, čo vyvoláva obavy z násilia.
Gabriel tvrdí, že stojí za to prekonať nebezpečenstvo cesty a začať "pokojný život" v Európe. Má štyroch "vyštudovaných bratov a ani jeden nezískal prácu v štátnej správe, pretože nepatrí k žiadnej politickej strane", rozpráva Gabriel.
Za posledné tri mesiace odišlo asi 3000 Kurdov
Iracký Kurdistan je niekoľko desaťročí v rukách dvoch hlavných kurdských politických strán. V rámci Iraku je tento región považovaný za prístav stability a možností pre zahraničných investorov. Tamojšiu situáciu často kritizujú ochrancovia ľudských práv.
Počas troch mesiacov odtiaľ odišlo 3000 Kurdov, 1600 z nich sa dostalo do Bieloruska vďaka turistickým vízam, uviedol kurdský zväz utečencov.

Fuád Mamend, ktorý pôsobil ako bieloruský generálny konzul v Arbíle, povedal, že "na žiadosť irackej vlády sú už týždeň zatvorené bieloruské konzuláty v Arbíle aj Bagdade". Podľa neho Kurdi získavajú turistické víza prostredníctvom cestovných kancelárií, ktoré tiež zaistia letenky na nepriame lety do Bieloruska. Z irackého Kurdistanu do Minsku žiadne priame lety nelietajú.
Do Bieloruska plánuje odísť tlačiar z kurdskej Suljamáníje Hívá Farík. Po štyroch neúspešných pokusoch dostať sa do Európy skúsi šťastie po piatykrát.
"Chcem odísť kvôli zlej bezpečnosti a zložitej ekonomickej situácii. Hodlám synovi a dcére zaistiť lepšiu budúcnosť," povedal štyridsaťštyriročný muž.
Ministerstvám poskytnú finančnú pomoc
Dielár Ismáíl Mahmúd má 55 rokov a jeho dvadsaťpäťročný syn Kílán pred desiatimi dňami zomrel v Bielorusku, keď sa chcel s prevádzačom dostať do Poľska.
"Mal cukrovku a chorobu miechy. Mysleli sme, že tá cesta bude jednoduchá. Prešli ju mnohí a hovorili, že to je jednoduché, že stačí ísť štyri hodiny," hovorí s plačom Mahmúd.
Kílán odišiel s dvoma bratmi, sestrou a jej manželom, ktorí majú päťročné dieťa. Ich cieľom bolo Nemecko. Kílána zabili dlhá chôdza a útrapy počasia.

Cesta mala byť jednoduchšia v porovnaní s tou, ktorá vedie cez Turecko a kde treba prekonať Egejské more a Grécko a na ktorej zomreli tisíce utečencov.
Mahmúdova dcéra je teraz v starostlivosti poľských lekárov, pretože si počas chôdze zlomila nohu, zvyšok rodiny zostal v Bielorusku.
Jeden z utečencov, ktorý sa už vrátil od hranice do Minsku, povedal, že jeho skupina sa ocitla tvárou v tvár poľským vojakom, ktorí stáli na druhej strane plotu z ostnatého drôtu. "Pokúsili sme sa prejsť, ale vojaci nás prinútili ustúpiť použitím slzného plynu," povedal muž, ktorý si neželal uviesť svoje meno.
Sáfín Dízáj z oddelenia zahraničných vzťahov administratívy irackého Kurdistanu povedal, že je kvôli utečencom v kontakte s poľským konzulom v Kurdistane a zástupcom Kurdov v Poľsku.
Iracká vláda oznámila, že poskytne "ministerstvu zahraničia 200-tisíc dolárov na pomoc Iračanom, ktorí uviazli v Bielorusku, Poľsku a Litve".