GLASGOW, BRATISLAVA. V nigérijskom mediálnom startupe Big Cabal sa pred dvoma rokmi rozhodli vymeniť naftový generátor, ale potrebovali náhradu, na ktorej pobeží klimatizácia v dvojposchodovej budove.
Generátor bol hlučný, nákladný a nešetrný k životnému prostrediu. Preto si na strechu nainštalovali solárne panely. Výmena však neprebehla podľa plánu – údržba panelov bola trikrát drahšia ako pri generátore a navyše neboli ani celkom spoľahlivé. A tak už v kanceláriách znovu hučí generátor, píše denník New York Times.
Na tomto prípade ilustruje problémy, ktorým pri prechode na zelenú energiu čelia africké krajiny, ale aj iné chudobnejšie časti sveta.

Ako spaľovať menej?
Afrika je bohatá na fosílne palivá, Líbya či Nigéria ťažia ropu, Mozambik či Alžírsko zasa zemný plyn. Štáty ich často využívajú ako zálohu pre nestabilnú elektrickú sieť. Mestá tam rastú, ľudí pribúda a energie tak bude treba čoraz viac.
Na to, aby sa však spomalila klimatická zmena, krajiny musia spaľovať menej ropy a uhlia, nie viac. A toto je aj jednou z hlavných tém diskusií na klimatickom summite COP26 v škótskom Glasgowe, ktorá sa dostala aj do prvého návrhu konečnej dohody.