VARŠAVA. Poľská polícia v stredu uviedla, že zadržala za posledných 24 hodín vyše 50 migrantov, ktorí prekročili štátne hranice z Bieloruska.
Ako píše agentúra AFP, táto správa prichádza bezprostredne po tom, čo Minsk obvinil poľské bezpečnostné zložky zo surového zbitia viacerých migrantov, ktorí sa pokúšali dostať z Bieloruska do Poľska, a tým pádom do EÚ.
Medzi dvoma mlynskými kameňmi
"Za posledných 24 hodín zadržala polícia v blízkosti (obce) Bialowieža vyše päť desiatok ľudí, ktorí ilegálne prekročili hranice," povedal pre AFP hovorca krajského policajného oddelenia v Podleskom vojvodstve Tomasz Krupa s tým, že išlo o dve samostatné skupiny migrantov.
Niekoľkým osobám sa podarilo ujsť.
Západné krajiny už mesiace obviňujú bieloruský režim, že ako odvetu za uvalené sankcie posiela migrantov cez poľské hranice do EÚ.
Poľsko však týchto migrantov odmieta prijať a výsledkom je, že v okolí hraníc uviazli v mrazivých teplotách stovky zúfalých ľudí, ktorí sú obkolesení ozbrojenými zložkami oboch krajín.

Kríza sa vyostruje
Bieloruská pohraničná stráž v stredajšom vyhlásení tvrdí, že poľské bezpečnostné zložky zbili štyroch Kurdov, ktorí sa pokúšali prekročiť poľsko-bieloruské hranice. Zverejnili tiež fotku štyroch mužov so zakrvaveným oblečením, pričom jeden mal na rukách rezné rany.
"Súdiac podľa početných zranení na telách migrantov, poľské bezpečnostné sily s nimi zle zaobchádzali a za použitia sily ich vytlačili za ostnatý plot na hraniciach s Bieloruskom," uvádza sa vo vyhlásení bieloruskej strany.
Migračná kríza na hraniciach Bieloruska s Lotyšskom, Litvou a Poľskom sa v pondelok 8. novembra prudko vyostrila.
Niekoľko tisíc ľudí prišlo z bieloruskej strany k poľským hraniciam a odmietajú opustiť pohraničné pásmo. Niektorí z nich sa pokúsili dostať do Poľska zvalením alebo prestrihnutím plotu z ostnatého drôtu.
Členské štáty EÚ obviňujú Minsk zo zámernej eskalácie krízy a žiadajú uvalenie sankcií. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko zasa tvrdí, že za túto situáciu si môžu samotné západné krajiny, lebo v dôsledku ich konaniu ľudia utekajú zo svojej vlasti pred vojnou.
Poľský premiér obvinil z migračnej krízy Putina
Poľský premiér Mateusz Morawiecki obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina zo zodpovednosti za migračnú krízu na poľsko-bieloruskej hranici. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Bielorusko Morawiecki obvinil z páchania "štátneho terorizmu".
"To, čomu tu čelíme – musíme sa vyjadriť jasne –, je prejavom štátneho terorizmu," povedal Morawiecki novinárom vo Varšave na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.
Súčasná situácia je podľa predsedu poľskej vlády "tichou pomstou" bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka za to, že Varšava vyjadrila podporu odporcom jeho režimu.
Michel zopakoval, že Bielorusko podľa neho zosnovalo "brutálny hybridný útok" proti Európskej únii tým, že posiela migrantov na jej hranice.
Lukašenko sú s Putinom spojenci
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý je Putinovým blízkym spojencom, podľa Morawieckého organizuje presuny migrantov k hraniciam Európskej únie (EÚ), no „vedúca osobnosť je v Moskve“
Poľsko v noci na stredu čelilo „mnohým pokusom“ o prekročenie jeho hraníc s Bieloruskom, no v súčasnosti má už na mieste 15-tisíc vojakov, ktorí tomu majú zabrániť. Vyjadril sa poľský minister obrany Mariusz Blaszczak.
EÚ, NATO a Spojené štáty vinia z vytvorenia krízy Bielorusko, zatiaľ čo Poľsko najnovšie pripísalo hlavnú zodpovednosť Putinovi.
Bielorusi podľa Západu prevážajú migrantov lietadlami do Minska s falošným prísľubom jednoduchého vstupu do EÚ, poskytnú im víza a následne ich nútia k nelegálnemu prekročeniu hraníc. Lukašenko tieto obvinenia odmieta.

Kremeľ kritizoval Poľsko za to, že viní Rusko
Kremeľ vyhlásil, že Poľsko je "nezodpovedné", keď Rusko viní z migračnej krízy na poľsko-bieloruských hraniciach. Reagoval tak na poľského premiéra Mateusza Morawieckeho, ktorý z organizovania nelegálnych prechodov cez hranice obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina.
Informovala o tom agentúra AFP.
"Tvrdenia poľského premiéra, že Rusko je zodpovedné za túto situáciu, sú absolútne nezodpovedné a neprijateľné," povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej počas svojej návštevy v Moskve v súvislosti so situáciou na hraniciach Poľska a Bieloruska obvinil Európsku úniu, že "vyprovokováva" patovú situáciu.
"Migračná kríza bola vyprovokovaná samotnou Európskou úniou a jej členskými štátmi, ktoré majú spoločné hranice s Bieloruskom," vyhlásil Makej.
Dodal, že Minsk chce na túto situáciu reagovať "spoločnou odpoveďou na nepriateľské akcie voči našej krajine" s Ruskom a usiluje sa o jeho podporu v tejto záležitosti.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov obvinil Západ z "protibieloruskej kampane" iniciovanej Washingtonom a európskymi spojencami vrátane medzinárodných organizácií, akými sú napríklad OSN, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe či Rada Európy.
Moskva a Minsk podľa Lavrovových slov "úzko koordinovali vzájomné prístupy" a ich snahy zamedziť údajnej kampani proti Minsku boli účinné.
"Odvrátili sme pokusy využívania týchto multilaterálnych platforiem na poškodenie záujmov našich dvoch štátov," povedal Lavrov.
Merkelová vyzvala Putina, aby využil vplyv na Minsk
Nemecká kancelárka Angela Merkelová telefonicky hovorila s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o napätej situácii na poľsko-bieloruských hraniciach.
Šéfa Kremľa vyzvala, aby využil svoj vplyv na Minsk a dopomohol k tomu, že Bielorusko zastaví "neľudské" zneužívanie migrantov.
Oznámil to na Twitteri Merkelovej hovorca Steffen Seibert.
"(Merkelová) zdôraznila, že zneužívanie migrantov bieloruským režimom je neľudské a neprijateľné a požiadala prezidenta Putina, aby využil svoj vplyv" na ukončenie tejto situácie, napísal Seibert.
Kremeľ v samostatnom vyhlásení k telefonickému rozhovoru oboch politikov podľa agentúry AP uviedol, že Putin „navrhol začať diskusiu o vzniknutých problémoch pri priamom kontakte predstaviteľov členských krajín EÚ s Minskom".
Putin a Merkelová sa "dohodli, že budú pokračovať v diskusii na túto tému".
Bezpečnostná rada OSN bude o situácii rokovať
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) sa bude vo štvrtok mimoriadne zaoberať krízou na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom.
Informovala o tom v stredu agentúra AFP, ktorá sa odvolala na informácie z diplomatických zdrojov. O mimoriadne zasadnutie požiadalo Estónsko, Francúzsko a Írsko.
Keďže Poľsko obviňuje Bielorusko zo "štátneho terorizmu", 15-členná rada sa podľa diplomatov stretne za zatvorenými dverami.
Samotná OSN označila v stredu situáciu na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom za "neúnosnú". Západné krajiny obviňujú bieloruského autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka, že migrantov nalákal do svojej krajiny a nabáda ich, aby išli do Poľska ako odvetu za sankcie uvalené voči Minsku.
"Generálny tajomník OSN (António Guterres) so znepokojením sleduje situáciu na bielorusko-poľskej hranici a opakuje, že je dôležité zabezpečiť, aby sa otázky migrácie a utečencov riešili v súlade s humanitárnymi zásadami a medzinárodným právom," vyhlásil v stredu hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.