PEKING, BRATISLAVA. Jedenásťmiliónový Wu-chan bol už vtedy uzavretý.
Čínske mesto, ktoré sa koncom roka 2019 stalo epicentrom pandémie dovtedy neznámeho koronavírusu, sa 23. januára 2020 ocitlo v plošnej karanténe.
Bývalá právnička a novinárka Čang Čan tam dorazila vlani 1. februára.
„Nebolo tam živej duše. Mala som pocit, akoby som sa dostavila na miesto, kde sa skončilo s nakrúcaním filmu a všetci už opustili pľac. Svet pôsobil neskutočne,“ opísala neskôr atmosféru mesta. Čoskoro sa v podobnej situácii ocitla aj Európa a zvyšok sveta.
Čang Čan zatiaľ z čínskeho epicentra prinášala svedectvá o šírení nákazy v meste, o chaose v nemocniciach aj o reakcii tamojších úradov. Robila to až dovtedy, kým ju v máji nezatkli. Dnes je vo väzení s podlomeným zdravím.
Čínsky režim ju poslal za mreže na štyri roky pre údajné „vyvolávanie hádok a problémov“. Spojené štáty žiadajú čínske úrady, aby uväznenú ženu prepustili.

Peking nedokáže tok informácií kontrolovať
Keď ju v máji zatkli, Čang Čan začala na protest držať hladovku. V reakcii na to jej do žalúdka násilím zaviedli sondu s umelou výživou.
Keď sa uväznená Číňanka pokúsila sondy zbaviť, zviazali jej ruky, opísal pred rokom pre americkú televíziu CBS jej právnik, ktorý si z obavy o bezpečnosť želal zostať v anonymite.