BERLÍN. Nemecko vyzvalo v utorok Európsku úniu, aby podnikla kroky na zastavenie náporu migrantov nelegálne prekračujúcich poľsko-bieloruské hranice. Informovala o tom agentúra AFP.
"Poľsko ani Nemecko to samy nezvládnu," povedal nemecký minister vnútra Horst Seehofer pre denník Bild. Európsku úniu vyzval, aby "držala spolu".
"Musíme pomôcť vláde vo Varšave zaistiť štátne hranice Poľska zvonka. Toto by vlastne malo byť úlohou Európskej komisie. Apelujem na ňu, aby začala konať," uviedol.

Zastavili stovky migrantov
Jeho výzva prišla po tom, čo Poľsko oznámilo, že zastavilo pokus stoviek migrantov dostať sa cez hranice. Varšava varovala, že na ceste z krízových regiónov, ako napríklad z Afganistanu či zo Sýrie, sú ďalšie tisíce ľudí, a upozornila, že pri podobných pokusoch o prechod hraníc by mohli v budúcnosti imigranti použiť aj strelné zbrane.
Seehofer dodal, že podporuje rozhodnutie Varšavy postaviť na hraniciach s Bieloruskom múr, ktorý má zabrániť nelegálnym prechodom migrantov.
"Nemôžeme ich kritizovať... za to, že chránia vonkajšie hranice EÚ," poznamenal s tým, že, samozrejme, má na mysli ochranu hraníc inými dostupnými prostriedkami, než sú zbrane.
Lukašenko obvinenia odmieta
Poľsko, Litva a Lotyšsko a EÚ obviňujú vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že priváža migrantov z Blízkeho východu a Afriky a potom ich prevádza cez hranice do EÚ v snahe destabilizovať euroblok ako odvetu za sankcie, ktoré Brusel uvalil na Minsk. Lukašenko tieto obvinenia odmieta.

Predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová vyzvala v pondelok členské štáty EÚ na zavedenie nových sankcií voči Minsku v súvislosti s krízovou situáciou s imigrantmi.
"Využívanie migrantov na politické účely je neprijateľné," povedala. Dodala, že EÚ sa pozrie i na to, ako uvaliť sankcie na "letecké spoločnosti z tretích krajín", ktoré migranov prevážajú do Bieloruska.
V októbri dosiahol počet imigrantov prichádzajúcich z Bieloruska cez Poľsko až do Nemecka takmer 5000. Berlín preto posilnil kontroly na hraniciach a nasadil do týchto oblastí viac policajtov.
Ako priblížil tajomník rezortu vnútra Stephan Mayer, Nemecko je pripravené ponúknuť Poľsku podporu svojich policajných síl. "Nemecko by mohlo veľmi rýchlo vyslať policajné zložky na pomoc Poľsku, ak si to Poľsko bude želať," povedal Mayer pre noviny Bild.
Nátlak ohrozuje bezpečnosť Únie
Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok vyhlásil, že bezprecedentný nápor migrantov nelegálne prekračujúcich hranice s Bieloruskom ohrozuje bezpečnosť celej Európskej únie. Informovala o tom agentúra AFP.
"Uzavretie poľských hraníc je v našom štátnom záujme. Ale dnes ide o stabilitu a bezpečnosť celej EÚ," napísal Morawiecki na Twitteri.
"Tento hybridný útok režimu (bieloruského prezidenta Alexandra) Lukašenka sa zameriava na nás všetkých. Nedáme sa zastrašiť a spoločne s našimi partnermi v NATO a EÚ budeme brániť mier v Európe," zdôraznil.
Bieloruské ministerstvo obrany v utorok odmietlo obvinenia Varšavy, ktorá tvrdí, že Minsk koordinuje vlnu migrantov snažiacich sa dostať do Poľska.
"Bieloruské ministerstvo obrany považuje obvinenia poľskej strany za nepodložené a neodôvodnené," uviedli jeho predstavitelia vo vyhlásení. Minsk obvinil Varšavu z "úmyselnej" eskalácie napätia.
Pre napätú situáciu na poľsko-bieloruských hraniciach uzavreli v utorok ráno od 07.00 h hraničný priechod Kužnica, potvrdila pre agentúru DPA hovorkyňa poľskej pohraničnej stráže.
Cestujúcich Poľsko vyzvalo, aby použili priechody Terespol a Bobrowniki. V pondelok poľské úrady informovali, že na bieloruskej strane v blízkosti obce Kužnica sa skupiny stoviek migrantov neúspešne pokúšali prekročiť hranice chránené ostnatým drôtom.
NATO v pondelok vládu v Minsku obvinilo z využívania migrantov na politické účely a Európska únia vyzvala na nové sankcie voči Bielorusku.
Únia pozastavila zjednodušené víza
Rada Európskej únie pozastavila v utorok uplatňovanie dohody o zjednodušení vízového režimu medzi EÚ a Bieloruskom. Informovala o tom na svojej oficiálnej webstránke s tým, že takéto rozhodnutie prijala v reakcii na prebiehajúci "hybridný útok" voči EÚ, ktorého sa dopúšťa bieloruský režim.
EÚ obviňuje režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že k hraniciam Poľska, Litvy a Lotyšska zámerne vysiela migrantov - pochádzajúcich z Blízkeho východu, Afganistanu či Afriky - , aby tak vyvolával chaos a spory v Únii.
Rada EÚ v utorok informovala, že pozastavením dohody sa vízový proces sťažuje pre predstaviteľov bieloruského režimu, nie však pre bežných občanov Bieloruska.
Tí budú môcť aj naďalej využívať výhody vyplývajúce zo zmienenej dohody.
Dohoda o zjednodušení vízového režimu medzi EÚ a Bieloruskom nadobudla platnosť 1. júla 2020 súbežne s dohodou o readmisii medzi EÚ a Bieloruskom. Účelom dohody je uľahčiť vydávanie krátkodobých víz, a tým prispieť k posilneniu medziľudských kontaktov a k posilneniu spoločných hodnôt.
Po politických otrasoch v Bielorusku a reštriktívnych opatreniach EÚ začalo Bielorusko v júni 2021 organizovať lety a vnútorné presuny s cieľom uľahčiť tranzit migrantov do EÚ, najprv do Litvy, neskôr do Lotyšska a Poľska.
Bielorusko už 28. júna oznámilo, že pozastaví platnosť dohody o readmisii s EÚ.
Kroky bieloruského režimu sú v rozpore so základnými zásadami, na základe ktorých bola uzavretá dohoda o zjednodušení vízového režimu, a idú proti záujmom EÚ, uvádza na svojej webstránke Rada EÚ.