VARŠAVA. Stovky migrantov sa v pondelok pokúsili vtrhnúť z Bieloruska do Poľska, prerezávali žiletkový plot a snažili sa preliezť cez bariéry s pomocou konárov.
Poľské ministerstvo vnútra uviedlo, že nelegálnu inváziu odrazili a situácia je pod kontrolou.
Tiež zverejnilo video, na ktorom ozbrojený poľský dôstojník používa chemický sprej na mužov, ktorí chceli prerezať žiletkový plot. Niektorí migranti hádzali na policajtov predmety.
Poľsko obvinilo Bielorusko z organizácie akcie
O situácii na krízovom rokovaní hovorili prezident Andrej Duda, premiér Mateusz Morawiecki a viacerí ministri. Hovorca poľskej vlády Piotr Müller spresnil, že na stretnutí sa debatovalo o viacerých scenároch vývoja hybnej vojny zo strany Bieloruska.
Šéf Úradu pre národnú bezpečnosť Pawel Soloch, ktorý sa tiež zúčastnil na stretnutí, uviedol, že poľský prezident a vláda zvažujú rôzne opatrenia na riešenie krízy a sú v neustálom kontakte s partnermi v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO) a EÚ.
Soloch tiež podľa agentúry PAP dodal, že EÚ by mala na bieloruské orgány uvaliť nové a prísnejšie sankcie.
Hovorca poľskej spravodajskej služby Stanislaw Zaryn vo vyhlásení uviedol, že veľké skupiny migrantov v poľsko-bieloruskom pohraničí „plne kontrolujú bieloruské bezpečnostné služby a armáda“.
Obvinil tiež bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že takto destabilizuje Poľsko a ďalšie krajiny Európskej únie (EÚ), aby vytvoril na blok tlak za účelom stiahnutia sankcií na Minsk.

Hovorca vlády Piotr Müller uviedol, že na bieloruskej strane hranice bolo tri až štyritisíc migrantov. To sa však podľa agentúry AP nedá nezávisle overiť, keďže novinári majú obmedzenú činnosť v Bielorusku a núdzový stav v Poľsku bráni reportérom a humanitárnym pracovníkom vo vstupe do oblasti.
Bielorusko sa odvolalo na práva migrantov
Hovorca bieloruského Výboru pohraničnej stráže Anton Byčkovskij sa pre agentúru AP vyjadril, že migranti na hraniciach medzi Bieloruskom a Poľsko chcú len „uplatniť svoje právo požiadať o štatút utečenca v EÚ“.
Trval na tom, že „nie sú bezpečnostnou hrozbou“ a „nesprávajú sa agresívne“. Ako dodal odvolávajúc sa na utečencov, zoskupili sa do veľkej skupiny preto, aby sa vyhli „násilnému vytlačeniu poľskou stranou“.
Poľsko uviedlo, že môžu požiadať o status utečenca na poľských diplomatických misiách v zahraničí vrátane Bieloruska.

Poľsko poslalo na hranice viac vojakov
Európska únia vyjadrila nádej, že Poľsko konečne prijme pomoc agentúry EÚ pre ochranu hraníc Frontex, čo dosiaľ poľskí vládnuci nacionalisti odmietajú. Hovorca Európskej komisie Adalbert Jahnz dianie na východnej hranici bloku nazval pokračovaním „zúfalého pokusu Lukašenkovho režimu využiť ľudí ako pešiakov na destabilizáciu Európskej únie a, samozrejme, hodnôt, ktoré zastávame“.
Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak v pondelok informoval, že počet vojakov rozmiestnených na hranici s východným susedom zvýšili z 10-tisíc na 12-tisíc. V pohotovosti sú podľa neho aj sily dobrovoľnej územnej obrany.
Poľskí ministri v súvislosti s krízou mali mimoriadne rokovanie. Neskôr sa stretli s prezidentom Andrzejom Dudom na bezpečnostných konzultáciách.
Zoskupovanie veľkého počtu ľudí pri hranici sa zdá byť eskaláciou niekoľkomesačnej krízy, v rámci ktorej bieloruský režim podporuje migrantov z Blízkeho východu a ďalších častí sveta v nelegálnom prechode do Európskej únie.
V súčasnosti je to primárne Poľsko, prechody však zaznamenali aj Litva a Lotyšsko. Litva sa v súčasnosti pripravuje na možnosť podobného vtrhnutia migrantov na jej územie, ako zažíva Poľsko. Tamojšie ministerstvo vnútra navrhlo vyhlásenie núdzovej situácie a preskupenie pohraničnej stráže.