ADDIS ABEBA, BRATISLAVA. Ešte v novembri 2020 vstúpili do mesta Aksum na severe Etiópie v oblasti Tigraj ozbrojené jednotky eritrejskej armády. Prišli na pomoc etiópskej vláde.
„Z domu vyviedli 70-ročného muža aj jeho dvoch synov. Vzali ich k blízkej cisterne na vodu, prikázali im, aby si ľahli na zem a všetkých troch potom strelili do hlavy,“ opisuje svedok v správe OSN. V ten deň v Aksume zabili viac ako sto civilistov.
Od začiatku ozbrojeného konfliktu v Etiópii uplynul už rok. Počet obetí sa výrazne zvýšil, miestni hovoria dokonca o genocíde. Napriek tomu si donedávna vojna získala len malú medzinárodnú pozornosť.
Teraz sa pomer síl otočil – kým blokáda severného regiónu Tigraj stále pokračuje, tigrajským jednotkám sa podarilo zatlačiť etiópsku armádu naspäť a zvažujú aj ofenzívu na štvormiliónové hlavné mesto Addis Abeba.
Bez ohľadu na vývoj konfliktu už dnes je druhá najľudnatejšia krajina Afriky na pokraji humanitárnej katastrofy.

Rýchla operácia nevyšla
Ešte v roku 2019 bola Etiópia jednou z najrýchlejšie rastúcich afrických ekonomík, medzinárodné spoločenstvo chválilo reformy a etiópsky premiér Abyi Ahmed dokonca získal Nobelovu cenu za mier za vyrokovanie mieru so susednou Eritreou.