LONDÝN. V Británii sa roztopilo snehové pole prezývané sfinga, ktoré obvykle prečká celé leto a zostane na úpätí Škótskej vysočiny až do ďalšej zimy.
Za posledných 300 rokov sa tento známy kúsok snehovej pokrývky roztopil len osemkrát, v posledných rokoch je to ale stále častejšie. Podľa odborníkov za to môže globálne otepľovanie, napísal portál BBC.
Snehové pole na úpätí tretej najvyššej britskej hory Braeriach kompletne roztopil v rokoch 1933, 1959, 1996, 2003, 2006, 2017, 2018 a tento rok. Pred rokom 1933 sa tento sneh roztopil naposledy v 18. storočí.
V posledných týždňoch sa sfinga zmenšovala až sa nakoniec v miernom počasí posledných dní roztopila úplne.

Podľa odborníka na ľadovce Iana Camerona môžu za roztopenie takzvaného večného snehu klimatické zmeny. Podobné ostrovčeky snehu študuje Cameron v Škótsku už 25 rokov, je autorom knihy The Vanishing Ice (Miznúci ľad).
V škótskych horách existujú podľa Camerona aj ďalšie bloky snehu, ktoré prečkávajú od jednej zimy do tej ďalšej, no v posledných rokoch sú stále menšie a aj ich celkový počet je menší. Jedným z dôvodov sú podľa vedca aj menšie snehové zrážky.
Sfinga leží v horskom údolí vytvorenom počas poslednej doby ľadovej, na úpätí hory Braeriach vysokej 1296 metrov.
Údolie je známe ako najzasneženejšie miesto v Škótsku, pretože dokáže pojať obrovské množstvo studenej bielej hmoty, ktorá tu zostáva až do neskorého leta. Prezývku sfinga dostal posledný kúsok snehu podľa neďalekej rovnomennej horolezeckej cesty.