TEHERÁN. Rokovania o obnovení jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 nebudú úspešné, kým sa americký prezident Joe Biden nezaručí, že Washington od dohody opäť neodstúpi.
V stredu to vyhlásil tajomník iránskej Najvyššej rady národnej bezpečnosti (SNSC) Alí Šamchání, informovala agentúra Reuters.
"Americkému prezidentovi chýba autorita a nie je pripravený sa zaručiť. Ak bude súčasný stav pokračovať, výsledok rokovaní je jasný," napísal Šamchání na sociálnej sieti Twitter.
Irán súhlasí s pokračovaním rokovaní
Iránsky hlavný vyjednávač, námestník ministra zahraničných vecí Alí Bákerí, minulý týždeň po rokovaniach v Bruseli potvrdil, že Irán súhlasí s pokračovaním viedenských rokovaní o návrate k jadrovej dohode.
Tie sa začnú 29. novembra, uviedla v stredu večer prostredníctvom tlačového vyhlásenia Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS).
"Komisia pre Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) sa zíde vo fyzickom formáte 29. novembra vo Viedni. Spoločnej komisii bude v mene vysokého predstaviteľa Európskej únie Josepa Borrella predsedať vyjednávač EÚ Enrique Mora. (Rozhovorov sa) zúčastnia zástupcovia Číny, Francúzska, Nemecka, Ruska, Spojeného kráľovstva a Iránu." oznámila EEAS.
Termín konania schôdzky vo Viedni prostredníctvom sociálnej siete Twitter v stredu večer potvrdil aj hlavný iránsky vyjednávač Alí Bágherí.
"Počas telefonátu s Enriquem Morom sme sa dohodli, že 29. novembra vo Viedni začneme rokovania zamerané na odstránenie nezákonných a neľudských sankcií," napísal Bágherí.
Rokovania sú prerušené od júna
Dohodu s Iránom o obmedzení jeho nukleárneho programu výmenou za uvoľnenie sankcií dosiahli Spojené štáty, Čína, Rusko, Nemecko, Francúzsko a Británia v roku 2015.
Vtedajší americký prezident Donald Trump však od dohody v roku 2018 odstúpil a opätovne uvalil na Irán sankcie, ktoré Washington predtým v rámci tej istej dohody zrušil. Teherán odvtedy tiež upustil od mnohých svojich záväzkov.
Európska únia sa ako koordinátor dohody snaží o obnovenie rokovaní zameraných na jej opätovné oživenie, vysvetľuje AFP.
Rozhovory sa začali ešte v apríli vo Viedni po tom, čo Trumpov nástupca v Bielom dome Joe Biden preukázal vôľu vrátiť sa späť za rokovací stôl a zrušiť Trumpom uvalené sankcie.
Rokovania sú však prerušené od júna, keď sa v Iráne konali prezidentské voľby a do funkcie prezidenta zvolili ultrakonzervatívneho Ebráhíma Raísího.
Hlavným bodom sporu pri predchádzajúcich rokovaniach vo Viedni pritom bola práve žiadosť Iránu, aby sa Spojené štáty zaručili, že v budúcnosti túto dohodu neporušia.