LONDÝN. Britská kráľovná Alžbeta II. vyzvala v pondelok na klimatickom summite OSN svetových lídrov, aby prejavili "skutočné štátnictvo" a vytvorili "bezpečnejšiu, stabilnejšiu" budúcnosť pre našu planétu. Kráľovná sa tak vyjadrila vo videoposolstve adresovanom delegátom summitu.
Čas na činy
Uviedla, že mnohí ľudia dúfajú, že namiesto slov už teraz "nastal čas na činy". Svetových lídrov zároveň 95-ročná britská panovníčka vyzvala, aby pri svojom konaní mysleli na budúce generácie a povzniesli sa nad súčasnú politickú situáciu, približuje spravodajská stanica BBC.
Alžbeta tiež vyjadrila "veľkú hrdosť" na svojho zosnulého manžela, princa Philipa, ako aj ďalších členov kráľovskej rodiny, ktorí sa zasadzujú za ochranu životného prostredia.
Britská kráľovná sa na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe, ktorá je známa pod skratkou COP26, mala pôvodne zúčastniť osobne. Nedávno však bola nakrátko hospitalizovaná v londýnskej nemocnici, kde sa podrobila viacerým preventívnym vyšetreniam a lekári jej následne odporučili oddych.
Kráľovná sa preto rozhodla na summite vystúpiť len prostredníctvom videoposolstva, ktoré nahrala minulý týždeň na Windsorskom zámku. BBC ho označila za "prekvapivo osobnú správu".
Na klimatickej konferencii sa osobne zúčastňuje kráľovnin syn, princ Charles, a tiež jej vnuk, princ William.

Klimatická konferencia OSN v Glasgowe, známa aj pod skratkou COP26, sa považuje za najvýznamnejšie globálne klimatické fórum od prijatia Parížskej klimatickej dohody v roku 2015. Dvojtýždňové podujatie odštartovalo Fórum svetových lídrov, ktoré sa koná 1. a 2. novembra.
Prirovnanie k holokaustu
Arcibiskup canterburský Justin Welby, hlava anglikánskej cirkvi v Británii, sa v pondelok ospravedlnil za svoj výrok o tom, že dôsledky klimatických zmien budú horšie, než bola nacistická genocída.
Welby, ktorý je zároveň lídrom celosvetovej anglikánskej komunity, mal daný výrok počas rozhovoru pre stanicu BBC na klimatickom summite v Glasgowe, informovala tlačová agentúra AFP.
Vyhlásil, že čelní predstavitelia jednotlivých krajín budú "zatratení", ak nedosiahnu cieľ stanovený Organizáciou Spojených národov (OSN) na tomto stretnutí - urýchlene nájsť spôsob, ako stabilizovať globálne otepľovanie.
O politikoch, ktorí v tejto úlohe zlyhajú, budú nasledujúce generácie hovoriť "oveľa prísnejším tónom, než akým my hovoríme o politikoch 30. rokov 20. storočia - o tých, ktorí ignorovali to, čo sa dialo v nacistickom Nemecku", povedal Welby.
Dodal, že klimatické zmeny "budú zabíjať ľudí na celom svete po celé generácie" a "spôsobia genocídu v nekonečne väčšom rozsahu", než bol počas druhej svetovej vojny holokaust. Welby sa za svoje vyjadrenie neskôr ospravedlnil s tým, že nechcel uraziť židovskú komunitu týmto prirovnaním.
"Jednoznačne sa ospravedlňujem za slová, ktoré som použil, keď som sa snažil zdôrazniť vážnosť situácie. Nikdy nie je správne porovnávať niečo so zverstvami spáchanými nacistami a je mi ľúto, že som tým urazil židovskú obec," vyhlásil Welby.
Stephen Pollard, šéfredaktor britského týždenníka The Jewish Chronicle, na Welbyho výrok zareagoval podráždene a vyhlásil, že jeho vyjadrenie bolo "také ohavné, že jednoducho nedokážem pochopiť, ako môže Welby po tomto zostať kňazom, nieto ešte arcibiskupom".