WASHINGTON, BRATISLAVA. Samozvané milície a ďalšie extrémistické skupiny na severovýchode Spojených štátov si medzi sebou vymieňali rádiové frekvencie, aby sa cez ne mohli v blízkosti Kapitolu dorozumievať.
Zo stredozápadu USA zasa plánovali do Washingtonu zamieriť vyzbrojení ľudia s kriminálnou minulosťou.
Takéto prípravy podľa denníka Washington Post predchádzali útoku na budovu amerického Kongresu, ku ktorému došlo 6. januára 2021.

Federálne úrady nereagovali
Stúpenci dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý odmietal priznať volebnú porážku, vtedy hrubou silou obsadili sídlo amerického Kongresu.
Násilnosti si vyžiadali päť obetí, pričom jeden postrelený policajt zraneniam podľahol na druhý deň po útoku.
“Kým verejnosť mohla byť udalosťami zo 6. januára prekvapená, rodiacu sa vzburu úrady zachytili na všetkých úrovniach. Varovné signály prichádzali z každej strany.
„
Celkový počet obetí nezahŕňa štyroch policajtov, ktorí krátko po týchto udalostiach spáchali samovraždu.
Najnovšie zistenia pritom ukazujú, že americké federálne úrady mali o plánovaných násilnostiach dostatok včasných informácií. Podľa dostupných dokumentov však podcenili riziká a nereagovali na množiace sa varovania pred blížiacimi sa násilnosťami.
Vyplýva to z analýzy denníka Washington Post, ktorá vychádza z 230 rozhovorov so zainteresovanými ľuďmi, ale aj zo získaných súdnych dokumentov, interných policajných správ či videozáznamov.