BAGDAD, BRATISLAVA. Šiladze je asi 40-tisícové mesto na severe Iraku. Leží v Kurdistane, čo je na iracké pomery bohatšia a pokojnejšia oblasť. Aj tak sa však mnoho miestnych odtiaľto vyberá na nebezpečnú cestu do Európy.
Mesto sa totiž nachádza kúsok od tureckej hranice a v okolitých horách sa schovávajú bojovníci Kurdskej strany práce, ktorých tábory turecké letectvo pravidelne bombarduje. K obávam o bezpečnosť sa pridávajú nízka nezamestnanosť a plat.
Keď sa na jar naskytla možnosť novej cesty do Európskej únie bez nutnosti riskovať plavbu Stredozemným morom na preplnenej lodi, využilo to asi štyristo miestnych. S ponukou prichádzajú priamo prevádzači, aj keď sľubujú netypickú destináciu – Bielorusko.

Predali domy, aby na to mali
„Mnohí moji príbuzní a priatelia už takto odišli, mnohí chcú urobiť to isté,“ povedal začiatkom októbra pre Reuters Abdalláh Umar. „Ľudia predali svoje domy alebo autá, aby si to mohli dovoliť.“
Bielorusko sa stalo destináciou pre utečencov po tom, ako Európska únia zaviedla sankcie proti tamojšiemu diktátorovi Alexandrovi Lukašenkovi. Ten zmanipuloval minuloročné prezidentské voľby a potom tvrdo zasahoval proti demonštrantom.
Lukašenko vtedy Únii odkázal, že nebude brániť utečencom v ceste na jej územie, väčšina z nich sa snaží dostať do Poľska a potom ďalej do Nemecka. Diktátor však neskončil len pri tom.