BRATISLAVA. Francúzsko zadržalo britskú rybársku loď a ďalšiu verbálne pokarhalo.
Stalo sa to v situácii, keď sa stupňuje spor medzi oboma krajinami o práva na rybolov po brexite, informali britská spravodajská stanica BBC a agentúra AP.
Francúzska ministerka pre námorné záležitosti Annick Girardinová uviedla, že lode boli napomenuté počas kontrol neďaleko prístavu Le Havre.
Zhabanie úlovku a vymáhanie kaucie
Ministerka uviedla, že prvá loď na kontrolu hneď nereagovala a druhá nemala povolenie na lov vo francúzskych vodách a preto ju zadržali.
Girardinová dodala, že britskú rybársku loď, ktorá nemala na rybolov povolenie, odklonili do prístavu Le Havre, kde jej môžu zhabať úlovok a loď zadržiavať, kým nezloží kauciu. Kapitánovi lode hrozia trestné sankcie.

Ministerka konštatovala, že preverovania lodí uskutočnili „vzhľadom na sprísnenie kontrol v Lamanšskom prielive v kontexte diskusií o povoleniach na rybolov“.
Dočasné obmedzenia do uzavretia dohody
Francúzsko v stredu oznámilo, že od budúceho týždňa zakáže britským rybárskym lodiam vstup do niektorých francúzskych prístavov, ak sa nedosiahne dohoda s Veľkou Britániou v spore o povolenia na rybolov.
Francúzsko dôrazne protestovalo proti minulomesačnému rozhodnutiu Spojeného kráľovstva a britského územia Jersey neposkytnúť desiatkam francúzskych rybárskych lodí povolenie na lov v ich teritoriálnych vodách.
Podľa Francúzska sú tieto obmedzenia porušením dohody o vzťahoch po brexite, ktorú britská vláda podpísala pri odchode krajiny z Európskej únie.
Po týždňoch vyjednávaní britské úrady vydali viac povolení na rybolov, ale ich počet stále predstavuje len 50 percent toho, na čo je Francúzsko podľa svojho presvedčenia „oprávnené“, povedal v stredu hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal.
Predvolali si francúzskeho veľvyslanca
Spojené kráľovstvo si následne po zadržaní lode predvolalo francúzskeho veľvyslanca. Spor v otázke rybolovných práv po brexite sa tak ešte viac vyostril. Informovala o tom televízia Sky News.
"Francúzske kroky sú neopodstatnené a nezdá sa, že by boli zlučiteľné s Dohodou o obchode a spolupráci (TCA) alebo širším medzinárodným právom," uviedol hovorca britskej vlády a pokračoval, že vláda ostrovného kráľovstva je sklamaná z toho, že "francúzska vláda používa konfrontačný tón, ktorý ešte viac sťažuje riešenie vzniknutej situácie".