CHARTÚM. Sudánsky premiér Abdalla Hamdok sa údajne nachádza v dome generála Abdala Fattáha Burhána, ktorý deň predtým v rámci vojenského prevratu rozpustil tamojšiu vládu. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá citovala vyhlásenie generála Burhána.
Vojenský prevrat
"Áno, zatkli sme ministrov a politikov, ale nie všetkých," povedal Burhán na tlačovej konferencii v Chartúme a dodal, že Hamdok je v poriadku a "po skončení krízy sa vráti domov".
Sudánske ministerstvo pre informácie v pondelok informovalo, že armáda Hamdoka zadržala spolu s civilnými predstaviteľmi prechodnej vlády.
Sudánski veľvyslanci vo Francúzsku, Belgicku a Švajčiarsku medzitým odsúdili vojenský prevrat v ich domovskej krajine s tým, že sídla ich jednotlivých ambasád odteraz patria "sudánskemu ľudu".
"Úplne sa stotožňujeme s hrdinskou opozíciou (voči prevratu), ktorú sleduje celý svet," uviedli veľvyslanci v spoločnom vyhlásení, pričom svoje misie označili za "ambasády sudánskeho ľudu a jeho revolúcie".
Finančná podpora
Európska únia pohrozila v utorok pozastavením finančnej podpory Sudánu, ak armáda, ktorá tam uskutočnila vojenský prevrat, okamžite nevráti k moci civilnú vládu. Informovala o tom agentúra AFP.
"Tento pokus podkopať prechod Sudánu k demokracii je neprijateľný. Ak sa situácia okamžite nezvráti, bude to mať vážne dôsledky pre záväzok EÚ vrátane jej finančnej podpory," varoval vo vyhlásení vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
Protesty proti prevratu
V Sudáne medzičasom pokračujú demonštrácie proti vojenskému prevratu. "Nie vojenskej vláde", "Revolúcia bude pokračovať" a "Návrat do minulosti nie je možný", skandovali davy deň po prevzatí moci armádou.

Vojaci od pondelka údajne zastrelili najmenej štyroch demonštrantov a ďalších 80 zranili, uviedol nezávislý Ústredný výbor sudánskych lekárov. Demonštranti však napriek násiliu zotrvali v uliciach Chartúmu celú noc až do utorka.
Udalosti v tejto africkej krajine vyvolali pobúrenie medzinárodného spoločenstva vrátane OSN, EÚ, USA, Ligy arabských štátov a Africkej únie.
USA, Nórsko a Británia - tri štáty aktívne sa angažujúce v Sudáne - uviedli, že "tieto činy armády sú zradením revolúcie, prechodu (na civilnú vládu) a legitímnych výziev sudánskeho ľudu na mier, spravodlivosť a ekonomický rozvoj."
Predseda Zvrchovanej rady Sudánu generál Abdal Fattáh Burhán rozpustil v pondelok tento orgán fungujúci ako kolektívna hlava štátu, ako aj vládny kabinet. Zároveň vyhlásil výnimočný stav a oznámil vytvorenie "kompetentnej" vlády. Generál zároveň uistil medzinárodné spoločenstvo, že jeho nová vláda dodrží sľub o transformácii na civilnú vládu.