PEKING. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa tento týždeň stretne so zástupcami hnutia Taliban. Informoval o tom v pondelok hovorca Wang Wen-pin. Stretnutie sa uskutoční v Katare, ktorý minister navštívi v pondelok a utorok.
Schôdzka „poskytne príležitosť k dôslednej výmene názorov o situácii v Afganistane a otázkach spoločného záujmu“, uviedol hovorca.
Čína zatiaľ vládu Talibanu neuznala
Peking dlhodobo vystupoval proti operáciám ozbrojených síl USA a NATO v Afganistane, s ktorým zdieľa krátku hranicu, na druhej strane však ťažil z relatívnej stability, ktorú ich prítomnosť zabezpečovala.
Čína si v Afganistane ponechala svoje veľvyslanectvo, Taliban však zatiaľ neuznala ako legitímnych vládcov Afganistanu.

Peking na hnutie nalieha, aby neposkytovalo útočisko islamským bojovníkom, ktorí sa usilujú o nezávislosť severozápadnej čínskej provincie Sin-ťiang.
„Od augusta tohto roku sa situácia v Afganistane zásadne zmenila a afganský ľud má historickú príležitosť samostatne rozhodovať o osude krajiny. Medzitým však stále čelia mnohým ťažkostiam a výzvam a naliehavo potrebujú vonkajšiu podporu,“ uviedol Wang.
„Čína ako tradičný priateľský sused a partner Afganistanu vždy vyzývala k dialógu a kontaktu, ktorý by vývoj situácie v Afganistane nasmeroval pozitívnou cestou a afganskému ľudu pomohol prekonať ťažkosti,“ dodal hovorca.
Porušené obchodné dohody na úkor Číny
Wang sa v júli, krátko predtým, ako moc v Afganistane prevzal Taliban, v čínskom meste Tchien-ťin stretol s vysokým predstaviteľom hnutia Abdulom Gháním Baradarom.
Na tomto stretnutí označil Taliban za „kľúčovú vojenskú a politickú silu v Afganistane“, od ktorej sa „očakáva, že zohrá dôležitú úlohu v procese mieru, zmierenia a obnovy“.
Čína už skôr podpísala dohody o ťažbe ropy, zemného plynu a medi v Afganistane, ktoré sa dlhodobo nenapĺňajú.
Čínski predstavitelia vyzvali na vytvorenie inkluzívnej vlády v Afganistane, otázky ako obmedzenie prístupu žien k práci a vzdelaniu a iné ľudskoprávne témy však fakticky ignorovali.