KAHIRA/CHARTUM. Predseda Zvrchovanej rady Sudánu generál Abdal Fattáh Burhán rozpustil v pondelok tento orgán fungujúci ako kolektívna hlava štátu, ako aj vládny kabinet. Zároveň vyhlásil výnimočný stav a oznámil vytvorenie "kompetentnej" vlády.
Podľa sudánskeho ministerstva informácií generál svojím vyhlásením potvrdil, že armáda uskutočnila prevrat. Informovali o tom agentúry AP a AFP.
Generál zároveň uistil medzinárodné spoločenstvo, že jeho nová vláda dodrží sľub o transformácii na civilnú vládu.
Povedal to len niekoľko hodín po tom, čo sudánska armáda podľa tamojšieho ministerstva informácií zadržala väčšinu civilných predstaviteľov kabinetu a spomínanej rady vrátane premiéra Abdallu Hamdoka.
Burhán sa tiež zaviazal vytvoriť nové štátne inštitúcie, medzi nimi aj najvyšší súd, a uviedol, že Sudán bude dodržiavať medzinárodné dohody, ktoré ratifikoval.
Streľba do demonštrantov
Vojaci pred vyhlásením generála spustili paľbu na ľudí protestujúcich proti "vojenskému prevratu", uviedlo tamojšie ministerstvo pre informácie.
"Vojenské sily vypálili ostrú muníciu na demonštrantov, ktorí pred sídlom vedenia armády odmietali vojenský prevrat," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení na Facebooku s tým, že sa očakávajú správy o obetiach.
Kancelária sudánskeho premiéra Hamdoka medzitým vyzvala obyvateľov Sudánu na občiansku neposlušnosť.
"Vyzývame sudánsky ľud, nech protestuje a využije všetky dostupné pokojné prostriedky, aby vybojoval späť svoju revolúciu z rúk zlodejov," uvádza sa vo vyhlásení kancelárie predsedu vlády.
Podľa zdrojov AP sú medzi zadržanými najmenej piati vládni predstavitelia vrátane dvoch ministrov, člena vládnucej rady, poradcu premiéra a guvernéra Chartúmu.
Najmenej traja ľudia prišli o život a 80 ďalších utrpelo po streľbe zranenia, uviedli sudánske zdravotnícke zdroje. Informovala o tom agentúra AFP.
Civilná vláda je voľbou ľudu" alebo "Nie vláde armády" skandovali demonštranti. Niektorí mávali vlajkami či použili horiace pneumatiky na vytvorenie barikád.
Výzvy na ukončenie prevratu
Udalosti v Sudáne medzitým odsúdili OSN, EÚ, Liga arabských štátov, Africká únia aj Nemecko, informovali agentúry AFP a AP.
Organizácia Spojených národov vyzvala sudánske ozbrojené sily, aby okamžite prepustili "neprávom zadržaných" predstaviteľov tamojšej prechodnej vlády.
"Som hlboko znepokojený správami o prebiehajúcom prevrate a pokusoch ohroziť politickú transformáciu v Sudáne. Zadržiavanie premiéra, vládnych predstaviteľov a politikov je neprijateľné," uviedol osobitný zástupca OSN pre Sudán Volker Perthes.
Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell na Twitteri napísal, že situáciu v Chartúme sleduje s "mimoriadnym znepokojením". V mene Únie vyzval "všetky zainteresované strany a regionálnych partnerov," aby pomohli v Sudáne obnoviť proces transformácie krajiny k demokracii.
Rovnako sa vyjadril aj nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, pričom armádu vyzval na "okamžité ukončenie" pokusu o prevrat.
"Hlboké znepokojenie" nad udalosťami v tejto africkej krajine vyjadrila medzitým aj Liga arabských štátov . Jej generálny tajomník Ahmad Abúl Ghajt vyzval v pondelok všetky strany sudánskeho konfliktu, aby dodržiavali dohodu z augusta 2019, v rámci ktorej vznikla súčasná prechodná vláda Sudánu.
Predseda Africkej únie (AÚ) Moussa Faki Mahamat tiež vyzval na okamžité obnovenie rozhovorov medzi sudánskymi civilnými predstaviteľmi vlády a armádou.

Neúspešný pokus o prevrat
V septembri došlo v Sudáne k neúspešnému pokusu o prevrat, ktorý znova rozdelil krajinu a postavil proti sebe konzervatívnejších islamistov, ktorí žiadajú vojenskú vládu, proti tým, ktorí v roku 2019 po masových protestoch zvrhli dlhoročného autokratického prezidenta Umara Bašíra.
V posledných dňoch sa v uliciach konali demonštrácie stúpencov oboch táborov.
Uplynulý víkend absolvoval osobitný vyslanec USA pre región tzv. Afrického rohu Jeffrey Feltman stretnutia s predstaviteľmi sudánskej armády i civilnými lídrami v rámci úsilia vyriešiť narastajúce spory.