TEL AVIV. Izrael v nadchádzajúcom týždni pravdepodobne schváli plány na výstavbu približne 3000 nových obytných jednotiek pre židovských osadníkov na okupovanom západnom brehu Jordánu (Predjordánsku).
V nedeľu to uviedla izraelská mimovládna organizácia Mier teraz (Šalom Achšav/Peace Now). Informovala o tom agentúra AP.

Výstavba by mohla začať už budúci rok
Podľa agentúry AFP izraelské ministerstvo výstavby už schválilo v nedeľu výstavbu vyše 1300 bytov.
"Boli zverejnené výberové konania na 1355 domovov v Judei a Samárii," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva s odkazom na biblické pomenovania, ktoré sa v Izraeli bežne používajú pre označenie Predjordánska.
Približne 475-tisíc izraelských Židov žije v osadách na Západnom brehu, ktoré sú podľa medzinárodného práva považované za nelegálne. Ležia na území, ktoré si Palestínčania nárokujú ako súčasť svojho budúceho štátu.
Hagit Ofranová zo spomínanej organizácie priblížila, že izraelský výbor plánuje na svojom stredajšom zasadnutí schváliť výstavbu 2800 príbytkov, a to hlboko v okupovanom území. Z nich by viac než polovica mala dostať konečné schválenie, čo znamená, že výstavba by mohla začať už budúci rok.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price vyjadril v piatok "znepokojenie" nad spomínanými plánmi a vyzval Izrael aj Palestínčanov, aby "sa zdržali jednostranných krokov, ktoré zvyšujú napätie a ohrozujú snahy dosiahnuť pokrok v oblasti dvojštátneho riešenia" konfliktu.
Židovský štát podľa Ofranovej tiež plánuje schváliť výstavbu 1600 obytných jednotiek pre Palestínčanov na územiach Predjordánska, ktoré ovláda.
Kritici židovského štátu však tvrdia, že 1600 príbytkov predstavuje len zlomok reálneho dopytu Palestínčanov, píše AP.
Bennett je proti palestínskej štátnosti
Izrael vo vojne v roku 1967 obsadil východný Jeruzalem spolu so Západným brehom Jordánu a pásmom Gazy a anektoval ho, čo medzinárodné spoločenstvo doteraz neuznalo. Palestínčania chcú, aby všetky tri územia vytvorili ich budúci štát a východný Jeruzalem označujú za jeho hlavné mesto.
Podľa Palestínčanov patria medzi hlavné prekážky mieru v regióne spomínané osady, ktoré existujú v rozpore s medzinárodným právom. Na palestínskych územiach žije približne 700-tisíc židovských osadníkov.
Izrael okupuje Západný breh od šesťdňovej vojny v roku 1967 a vykonáva úplnú administratívnu kontrolu na veľkej časti územia, kde žijú viac ako dva milióny Palestínčanov.
Izraelský premiér Naftali Bennett, bývalý šéf lobistickej skupiny pre osadníkov, je proti palestínskej štátnosti a počas svojho funkčného obdobia vylúčil oficiálne mierové rozhovory s Palestínskou samosprávou s tým, že sa radšej sústredí na ekonomické zlepšenia.