HADDAM. Už tam nikto nežije. Budovy z tehál vyrobených z blata sú prázdne. Sú poslednou spomienkou na život ľudí, ktorý je už na tomto území nemožný. Vietor bičuje vysušené rákosie, najbližšia voda je vzdialená niekoľko kilometrov.
Iracké územie, kedysi známe pod názvom Mezopotámia, je kolískou civilizácie. Medzi riekami Eufrat a Tigris vznikli prvé komplexné ľudské spoločenstvá.
Klimatická zmena však priniesla výnimočné oteplenie a zdroje vody sú na Blízkom východe čoraz vzácnejšie, zem vysychá. Na juhu Iraku už prevláda pocit, že život sa tam končí.
Desiatky dedín farmárov sú opustené, výnimkou sú len ojedinelé rodinné farmy. Prenikajúca slaná voda ničí pôdu, ktorá sa posúvala medzi generáciami. OSN nedávno odhadla, že ročne sa stráca 260 štvorcových kilometrov ornej pôdy, ktorá sa mení na púšť.
Teploty nad 50 stupňov
Roky podpriemerných zrážok spôsobili, že irackí farmári sú čoraz závislejší od kolísajúcej hladiny vody v Eufrate a Tigrise. Vyššie po ich prúde navyše Turecko a Irán postavili v posledných dvoch rokoch priehrady, ktoré ešte viac obmedzujú tok vody na juh, takže slaný príliv z Perzského zálivu sa dnes dostáva severnejšie do vôd irackých riek.
Slaná voda prenikla až do severnej časti mesta Basra, teda takmer 140 kilometrov od ústia rieky.
V historických bažinách sa muži snažia zachovať aspoň niečo, čo z ich života zostalo, kým im byvoly zomierajú a matky s deťmi odchádzajú do neďalekých miest. Nevedia vystáť letné teplo.

Teploty v Iraku prekonávali 50 stupňov Celzia a rozvojové organizácie varovali, že suchá obmedzujú prístup k potravinám, vode a elektrine pre dvanásť miliónov ľudí v tejto oblasti a v susednej Sýrii. Irak sa otepľuje rýchlejšie ako väčšina planéty, ponúka tak pohľad do budúcnosti sveta.
V bažinách, ktoré sa niekedy označovali za pôvodnú rajskú záhradu, a na okolitých územiach čelia obyvatelia ťažkej voľbe. „Ostaneme, alebo odídeme,“ povzdychne si Rád Ghálí, pastier byvolov v bažine Čibajíš, kým sa aspoň na chvíľu schováva v tieni za svojím stanom.
„Každý teraz trpí, nevieme čo robiť,“ povedal.