NEW YORK. Štyridsaťtri krajín vyzvalo vo štvrtok na pôde OSN v New Yorku Čínu, aby zaistila plné rešpektovanie zásad právneho štátu v súvislosti s moslimskou menšinou Ujgurov žijúcej v čínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, kde stav dodržiavania ľudských práv je "obzvlášť" znepokojujúci. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.
"Vyzývame Čínu, aby umožnila okamžitý, zmysluplný a neobmedzený prístup do Sin-ťiangu nezávislým pozorovateľom vrátane vysokej komisárky OSN pre ľudské práva a jej úradu," uviedli signatárske krajiny v spoločnom vyhlásení.
"Znepokojuje nás najmä situácia v ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang," uvádzajú krajiny vo vyhlásení s odvolaním sa na "dôveryhodné" správy.
Politická prevýchova
Tie podľa nich "naznačujú existenciu rozsiahlej siete táborov zameraných na "politickú prevýchovu", kde je svojvoľne zadržiavaných viac ako milión ľudí."

Dovedna 43 signatárskych krajín, medzi nimi napríklad Spojené štáty či európske i ázijské krajiny, poukázalo na mučenie, kruté, neľudské a ponižujúce zaobchádzanie, nútenú sterilizáciu, sexuálne a rodovo podmienené násilie, ako aj na nútené oddeľovanie detí, "neúmerne naďalej zamerané na Ujgurov a príslušníkov iných menšín."
Čína výzvu odmietla
Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün zmienené tvrdenia označil za "klamstvá" a ničím "nepodložené obvinenia".
Čína správy o porušovaní ľudských práv moslimskej menšiny turkotatárskych Ujgurov dlhodobo odmieta.
Peking spočiatku popieral aj existenciu internačných táborov, neskôr však vyhlásil, že ide o tzv. školiace centrá, ktoré majú zabrániť tomu, aby títo ľudia páchali aktivity spojené so separatizmom a islamistickým terorizmom.