BRATISLAVA. Dániel Németh sa snažil nebudiť pri svojej práci priveľa pozornosti. Fotožurnalista odhaľoval a dokumentoval luxusný životný štýl maďarskej vládnucej elity, on sám ostával v tieni. Aspoň v to dúfal.
Používal drony, sledoval verejne dostupné údaje o pohyboch lietadiel a lodí, vyhľadával a fotografoval politikov na stretnutiach s obchodníkmi prepojenými na vládu, odhaľoval ich skryté luxusné majetky, napríklad jachty v exotických destináciách.
V septembri sa však ukázalo, že sledovali aj jeho, píše denník Guardian. Investigatívny web Direkt36, ktorý sa podieľal na projekte Pegasus, odhalil, že dva Némethove telefóny boli nedávno hacknuté izraelským softvérom, ktorý využíva aj maďarská vláda.

Pod kontrolou armády
Softvér Pegasus vyvinula firma NSO, ktorú kontroluje izraelské ministerstvo obrany. Po tom, ako sa softvér dostane do mobilu, vie sledovať komunikáciu jeho majiteľa alebo spustiť mikrofón a nahrávať rozhovory, ktoré sa v okolí odohrávajú.
Izrael tvrdí, že softvér predáva len na odhaľovanie organizovaného zločinu alebo teroristických skupín, v júli zverejnené zistenia sedemnástich médií vedených mimovládkou Forbiden Stories však dokazujú, že sa Pegasus používa aj proti politikom, disidentom alebo novinárom. Napríklad proti Némethovi, čo neskôr potvrdilo aj laboratórium organizácie Amnesty International.
Softvér sa do mobilov dostal po tom, ako sa Németh vrátil z južného Talianska, kde zisťoval informácie o majetkoch Lörinca Mészárosa, ktorý je priateľom z detstva maďarského premiéra Viktora Orbána, bývalým pumpárom a dnes najbohatším mužom Maďarska.
Maďarsko je jedinou známou krajinou Európskej únie, ktorá tento softvér využívala. Ďalšími klientmi boli zväčša diktatúry, ktoré takto prenasledovali svojich oponentov.
Terčom sa stalo napríklad okolie zavraždeného saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího, ktorého zrejme na príkaz korunného princa Saudskej Arábie Muhammáda bin Sálmana zabili a jeho telo rozsekali na konzuláte krajiny v Istanbule.
Európska komisia už podozrivé využívanie softvéru v Maďarsku vyšetruje.
Nedá sa však povedať, že v rozvinutom svete je Maďarsko takou výnimkou. Kým sledovanie oponentov režimu v Rusku, Bielorusku alebo v Číne prekvapí málokoho, vlády sa na novinárov zameriavajú aj v krajinách, ktoré sa hrdia stáročnými skúsenosťami s demokraciou a nezávislou žurnalistikou.