WASHINGTON. Len v auguste Čína otestovala hypersonický (vysokonadzvukový) nosič schopný niesť jadrové hlavice. Letí aspoň päťkrát rýchlejšie, ako je rýchlosť zvuku. Na obežnej dráhe čiastočne obletel zemeguľu a potom sa vrátil do atmosféry.
Čína tiež vybudovala stovky nových odpaľovacích zariadení a pracuje na budovaní novej generácie ponoriek so strategickými balistickými strelami.
Toto budovanie arzenálu prebieha v utajení a v čase zhoršovania vzájomných vzťahov, keď predstavitelia štátov medzi sebou komunikujú len minimálne. Ideálny základ pre destabilizujúce preteky v zbrojení, varujú analytici.

Augustový test potvrdili štyri osoby oboznámené s informáciami, no hovorili len pod podmienkou anonymity. Čínska ukážka hypersonických schopností na orbite, o ktorej ako prvý informoval denník Financial Times, nebola až taká šokujúca z hľadiska technológie – na ktorej armáda pracovala už roky –, ale už len preto, že Peking sa to vôbec rozhodol otestovať, hovoria analytici.
Tieto technológie umožňujú štátom použiť zbrane s jadrovou hlavicou a pritom je na rozdiel od medzikontinentálnych balistických striel ťažké sledovať ich let.
"Je to prekvapujúco provokatívne," hovorí Mark Lewis, bývalý zástupca amerického ministra obrany pre výskum a vývoj, ktorý vo funkcii skončil v januári.
Politické rozhodnutie
Otázkou podľa analytikov je, čo sa Čína snaží týmito testami a budovaním jadrového arzenálu dosiahnuť?
"Urobiť testy práve teraz bolo politickým rozhodnutím," myslí si Rebeccah Heinrichsová z Hudsonského inštitútu, ktorá takisto pôsobí v poradnej rade amerického strategického velenia. "Čínska vláda takto napína svaly."