BRATISLAVA. Český premiér Andrej Babiš zvolal na stredajšie popoludnie mimoriadne rokovanie vlády.
Ako uviedol web TV Nova, kabinet sa bude zaoberať aktuálnou epidemickou situáciou a údajne môže nastať i sprísnenie protiepidemických opatrení.
V ostatnom období v Česku stúpa počet prípadov ochorenia COVID-19. V pondelok zaznamenali 2 521 nových prípadov, čo bolo najviac od apríla. V nemocniciach leží 544 pacientov s koronavírusom. Toľko hospitalizovaných nebolo od mája.
Následky odmietania očkovania
Podľa ministerstva zdravotníctva spôsobujú rapídny nárast infekcií predovšetkým nezaočkovaní obyvatelia, ktorí tvoria až 71 percent nových prípadov.
„Stále nám robia problémy ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní. Chcel by som poprosiť všetkých, ktorí to z akéhokoľvek dôvodu odkladali, aby sa čo najskôr prihlásili na očkovanie. Táto situácia v tejto chvíli nevyzerá úplne dobre,“ povedal hovorca rezortu zdravotníctva.
Na COVID-19 počas ostatného týždňa v Česku zomrelo 54 ľudí, čo je viac než za celý minulý mesiac. Počty nakazených dramaticky rastú i v ďalších krajinách.
V Bulharsku, kde obe dávky vakcíny dostalo iba 24 percent populácie, v priebehu uplynulého dňa pribudlo takmer 5-tisíc nakazených.
Najviac prípadov na 100 000 obyvateľov majú v Moravsko-sliezskom kraji (172), najmenej v Královohradeckom kraji (30).
Covid roznášajú najmä mladí ľudia
Ako uvádza Ústav zdravotníckych informácií a štatistiky, v okrajových častiach republiky, najmä na Morave, evidujú "oblasti s rizikovou kumuláciou málo zaočkovaných obcí", ktoré by sa mohli neskôr na jeseň stať lokálnymi ohniskami nákazy.
Covid sa najviac šíri medzi mladými ľuďmi do 30 rokov a tými, ktorí nie sú plne zaočkovaní, pričom tieto skupiny sa do veľkej miery prekrývajú.
"Vysokú vírusovú záťaž vykazujú naďalej mladí ľudia vo veku pod 19 rokov, avšak zvyšuje sa aj počet novo zachytených infekcií vo vekových kategóriách 20 až 49 rokov," uviedol Ladislav Dušek, riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistík.
V uplynulých týždňoch zaznamenali nárast počtu prípadov nákazy najmä u detí a mladistvých od 12 do 19 rokov.
Neurobiológ: Netestovať zaočkovaných je chyba
ČT24 cituje aj tweet brnenského neurobiológa Omara Šerého, podľa ktorého je netestovanie očkovaných "zásadnou chybou".
"Problémom je, že ak sa vyskytne niekto pozitívny na koronavírus, tak sa hygiena pýta ľudí v jeho okolí, ktorí sa s ním stretli, či sú očkovaní. Ak sú očkovaní, tak sa netestujú, aj keď sú často pozitívni. Prečo? Pretože sa zase riadime nevedeckými postupmi," napísal Šerý.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?