SOFIA, BRATISLAVA. V Sofii sa proti koronavírusu dá zaočkovať priamo v metre či v obchodných domoch. Vo Varne sú zase plagáty vyzývajúce na očkovanie na každom kroku. "Len ak bude zaočkovaných aspoň 70 percent ľudí, môžeme vyhrať nad vírusom," píše sa na plagátoch.
Mohlo by to vyzerať ako súčasť efektívnej očkovacej kampane, lenže Bulharsko je desať mesiacov po začatí vakcinácie na chvoste Európskej únie. V krajine, kde len v pondelok podľa úradov koronavírusu podľahlo viac ako dvesto ľudí, je zatiaľ zaočkovaná len pätina populácie.
"Máme tu dokonalú búrku nedôvery, antivaxerov a fake news. Úmrtnosť je veľmi vysoká, no ľudia aj tak ničomu nedôverujú," vraví pre Wall Street Journal matematik Bulharskej akadémie vied Nikolaj Vitanov.

Ešte horšia situácia je v susednom Rumunsku, kde ako v prvej krajine EÚ od začiatku pandémie zaznamenali viac ako päťsto obetí vírusu za deň. Čoraz viac lekárov sa pritom obáva kolapsu zdravotníckeho systému.
Certifikát za 200 eur
Ešte na začiatku roka boli najväčším problémom očkovania v Bulharsku chýbajúce vakcíny. Vláda minulý rok odmietla nakúpiť drahšie vakcíny od Pfizeru a spoliehala sa najmä na vakcíny od spoločnosti AstraZeneca.
Tie však výraznejšie meškali. K chaosu prispievala aj politická kríza a nezvládnutá organizácia – lekári napríklad v zime stáli hodiny v rade na vakcíny pre svojich pacientov.