RANGÚN. Mjanmarská vojenská vláda prepustila z väzenia stovky ľudí, ktorí sa zúčastnili na protestoch proti februárovému vojenskému prevratu v krajine. Počas tohto puču armáda zosadila civilnú mjanmarskú vládu.
Medzi prepustenými bol aj hovorca strany väznenej faktickej premiérky Aun Schan Su Ťij, ako aj známy miestny komik a herec Zarganar. V utorok o tom informovala agentúra Reuters.
Napravenie reputácie
Zámer prepustiť viac ako 5 600 ľudí, ktorých uväznili pre účasť na protestoch proti štátnemu prevratu a vládnucej junte, oznámil vodca mjanmarskej junty Min Aun Hlain v pondelok.

Mnohí aktivisti sa domnievajú, že junta pristúpila k prepusteniu väzňov v snahe napraviť svoju medzinárodnú reputáciu po tom, ako Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) zamietlo účasť vodcovi junty na svojom regionálnom summite.
Namiesto Min Aun Hlaina sa ASEAN rozhodlo pozvať na svoj summit, ktorý sa bude konať 26.–28. októbra, nejakého nepolitického predstaviteľa z Mjanmarska. Ide tak o bezprecedentnú urážku mjanmarského vojenského lídra, ktorý stál za februárovým politickým prevratom, analyzuje Reuters.
"Junta oslobodila politických väzňov v Mjanmarsku nie preto, že by boli zmenili názor, ale pod nátlakom," uviedol osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva v Mjanmarsku Tom Andrews.
Ľudí prepustili a vzali späť do väzby
K prepustenie väčšiny väzňov prišlo ešte v pondelok. Z väzenie Insein v Ragúne bol medzi inými prepustený aj Mounjua Aun Šin — hovorca Národnej ligy za demokraciu (NLD), politickej strany vedenej laureátkou Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij. Ten bol vo uväznený 1. februára a vo väzení strávil osem mesiacov.
Niekoľko väzňov vrátane novinárov a poslancov parlamentu prepustili v pondelok aj v iných mestách. Avšak 11 z 38 väzňov prepustených z väzenia v meste Mejtchila vzali krátko po prepustení opäť do väzby, informoval o tom miestny denník Democratic Voice of Burma.
Vojenský prevrat v Mjanmarsku sa začal 1. februára 2021. K puču došlo v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb.
Armáda prevrat zdôvodnila podozreniami z volebných podvodov pre drvivé víťazstvo Národnej ligy za demokraciu (NLD) vedenej laureátkou Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij.
Armáda vtedy zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane faktickej premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina.