BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Štyridsaťtisícové mesto Hódmezővásárhely na juhu Maďarska bolo baštou strany Fidesz už od roku 1990, dva roky po tom, ako vôbec strana v Maďarsku vznikla.
Desať rokov bol jeho starostom János Lázár, neskorší šéf kancelárie premiéra, považovaný za jedného z najvplyvnejších členov kabinetu Viktora Orbána.
To, že sa môže starostom stať niekto iný ako kandidát vládnej strany, bolo do roku 2018 nepredstaviteľné. Napriek tomu Fidesz vtedy zažil šok – starostom sa totiž stal nezávislý kandidát, ktorého podporila väčšina opozičných strán – Péter Márki-Zay.
Pre opozíciu to bol signál, že Viktor Orbán sa poraziť dá, ak budú spolupracovať. Aj keď vo voľbách 2018 opozícia neuspela, budúci rok ich čaká reparát – na čele s Márki-Zayom. Starosta, ktorý tvrdí, že nie je politik a zastupuje obyčajných ľudí, totiž opäť prekvapil a vyhral opozičné primárky. Verí, že môže byť aj premiérom.

Opozícia opozície
Péter Márki-Zay má 49 rokov, je ekonóm, marketingový manažér, ovláda štyri jazyky, označuje sa za konzervatívca a oddaného katolíka a je otcom siedmich detí.
Päť rokov strávil v Kanade a v Spojených štátoch, je pravičiar a najdôležitejšie štyri princípy, ktorých by sa malo Maďarsko pridržiavať, sú podľa neho „demokracia, právny štát, trhová ekonomika a európska integrácia“.
Márki-Zay uspel napriek tomu, že bol v primárkach považovaný za outsidera – nemal za sebou silnú stranu ako kandidátka Demokratickej koalície a viceprezidentka európskeho parlamentu Klára Dobrevová či liberálny starosta Budapešti zo strany Dialóg Gergely Karácsony.