Islamabad 28. júna (TASR) - Pakistanský najvyšší súd dnes zvrátil oslobodzujúce verdikty nižšej inštancie a nariadil opätovné zatknutie 13 mužov obvinených zo skupinového znásilnenia dedinčanky, ktorej osud vyvolal medzinárodnú pozornosť. Dnes to oznámili zainteresovaní predstavitelia súdu a právnik.
Rozhodnutie prišlo deň po tom, čo sa obeť - Muchtaran Maiová (33)- odvolala proti verdiktu vyššieho súdu, ktorý mužov - časť z nich prvá inštancia odsúdila na trest smrti - oslobodil.
Prípad vyvolal veľkú pozornosť médií po celom svete a poukázal na zaobchádzanie so ženami v niektorých častiach konzervatívnej krajiny. Maiová sa postavila proti tradícii, podľa ktorej obete znásilnenia trpia v tichosti zo strachu, že sa ich rodina zriekne.
"Som šťastná a dúfam, že tí, čo ma ponížili, budú potrestaní," povedala Maiová po oznámení rozhodnutia najvyššieho súdu.
Maiovú znásilnili v júni 2002 na základe príkazu rady starších v dedine Mírvala - údajne ako odplatu za to, že jej 13-ročný brat mal neprípustnú aféru so ženou z vyššej kasty. Maiová a jej rodina popierajú, že k takejto afére došlo a tvrdia, že v skutočnosti druhá rodina na brata zaútočila.
Prvý súd v roku 2002 odsúdil šesť obvinených mužov na trest smrti, zvyšných ôsmich oslobodil. V marci tohto roku však vyšší súd provincie Pandžáb päť odsúdených oslobodil a šiestemu zmenil trest na doživotie.
Rozhodnutie najvyššieho súdu zastavilo verdikt vyššieho súdu s tým, že neskôr si vypočuje argumenty Maiovej aj podozrivých, povedal Malík Sálim, právnik jedného z obvinených.
Do prijatia konečného rozhodnutia o vine bude mužov považovať za podozrivých, nie za odsúdených.
Po znásilnení sa Maiová stala poprednou aktivistkou za práva žien a vo svojej chudobnej dedine pomohla vybudovať školu - hlavne z darov priaznivcov.
V ostatných týždňoch Maiová a ľudskoprávni aktivisti kritizovali pakistanskú vládu za to, že jej obmedzili slobodu pohybu a znemožnili jej cestovať do zahraničia.
Na pozvanie skupiny na ochranu ľudských práv Maiová plánovala navštíviť USA, vláda však zaradila jej meno na zoznam osôb, ktoré majú zakázané opustiť krajinu a zobrala jej pas.
Prezident Parvíz Mušarráf začiatkom júna počas návštevy Nového Zélandu vyhlásil, že zákaz nariadil, aby zabránil Maiovej očierňovať krajinu. Tento krok prezidenta, ktorý sa snaží prezentovať Pakistan ako umiernený a pokrokový moslimský štát, ostro kritizovali USA a Pakistan bol nútený obmedzenia zrušiť. Pas Maiovej vrátili v nedeľu.