Belehrad 28. júna (TASR) - Srbská tajná služba v roku 2002 stratila stopu na generála Ratka Mladiča, obvineného z vojnových zločinov. Pre miestne belehradské médiá to povedal šéf Bezpečnostnej informačnej agentúry (BIA) Rade Bulatovič.
Posledné dostupné údaje o Mladičovi sú z roku 2002, povedal Bulatovič. Vyjadrenie naznačuje, že generál mohol utiecť do zahraničia. Bývalý veliteľ bosnianskosrbských jednotiek po bosnianskej vojne z rokov 1992-95 žil neskrývane v Belehrade.
Haagsky tribunál OSN Mladiča spolu s vojnovým politickým lídrom Radovanom Karadžičom obžaloval v roku 1995, okrem iného z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva.
Srbská konzervatívna vláda prisľúbila Spojeným štátom a predstaviteľom EÚ, že Mladiča zadrží a vydá do Haagu, podľa možnosti pred 11. júlom, keď si v Srebrenici pripomenú desiate výročie masakry, v ktorej bosnianskosrbské jednotky zabili asi 8000 moslimských mužov a chlapcov v bojaschopnom veku.
Bulatovičovo priznanie naznačuje, že napriek zvrhnutiu režimu prezidenta Slobodana Miloševiča z jesene 2000 a jeho vydaniu do Haagu, ku ktorému došlo pred štyrmi rokmi 28. júna 2001, srbská vláda nie je ochotná Mladiča zatknúť v obavách z reakcie militantných stúpencov generála.
"Vedeli sme, že (v roku 2002) bol Mladič pod vojenskou ochranou," povedal bývalý vicepremiér Čedomir Jovanovič. "Bolo fyzicky nemožné Mladiča zatknúť a vydať."
Niektorí experti sú presvedčení, že Mladič ušiel do Ruska alebo inej bývalej sovietskej republiky.
"Mladič nemal nikdy problém voľne cestovať do Moskvy alebo sa vrátiť do Srbska," povedala prominentná aktivistka za ľudské práva Nataša Kandičová, ktorá sa zaoberá vojnovými zločinmi spáchanými počas balkánskych konfliktov z 90. rokov.
Minister pre ľudské práva Rasim Ljajič, ktorý má na starosti aj spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), v nedávnom rozhovore označil Rusko za "živnú pôdu pre unikajúcich vojnových zločinov", keďže extrémni nacionalisti v Srbsku a Rusku udržujú tesné kontakty.
Mladič, ktorý do roku navštevoval luxusné belehradské reštaurácie a futbalové zápasy, sa začal ukrývať v tom istom roku, zrejme v obavách, že vláda ho bude musieť kvôli neustávajúcemu medzinárodnému tlaku nakoniec zatknúť.