BAMAKO, BRATISLAVA. Vrtuľník nad strechou americkej ambasády, tlačenica pred letiskom, chaos a k tomu teroristický útok takmer s dvesto obeťami.
Američanom sa síce podarilo v posledných dňoch vojny v Afganistane evakuovať viac ako stotisíc ľudí, no krajinu po dvadsiatich rokoch nechali militantnému hnutiu Taliban a zábery Kábulu z konca augusta dodnes slúžia ako ukážka, ako by odchod z krajiny nemal vyzerať.
Odborníci začali okamžite špekulovať, v ktorej krajine sa môže tento scenár najbližšie zopakovať. Medzi prvými sa ukázalo Mali – proti džihádistom tam od roku 2013 zasahuje francúzska armáda, neskôr sa pridala výcviková misia Európskej únie vrátane štyroch Slovákov.

Nechceme vytvoriť vákuum
Francúzi tento rok avizovali, že znížia počet jednotiek v krajine z približne päť- na tritisíc. Malijské jednotky môžu nateraz počítať s leteckou podporou aj s pomocou špeciálnych síl štátov Únie.
"Nechceme vytvoriť vákuum, našou predstavou je, že odovzdáme zodpovednosť za tieto územia malijskému štátu," povedal pre France24 generál Etienne du Peyroux z francúzskych jednotiek Barkhane.
Základne na severe krajiny začali Francúzi opúšťať práve v týchto dňoch. Odchádzajú z púštnych území, ktoré v rokoch 2012 a 2013 obsadzovali džihádisti.
Tí na ňom budovali výcvikové tábory a využívali ho na pašovanie. Preto sa neskôr s misiou pridala aj Európska únia.