Na archívnej snímke bez udania dátumu francúzsky letec a spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry.
Foto: TASR/AFP
Na archívnej snímke bez udania dátumu francúzsky letec a spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry stojí pred svojím lietadlom.
Foto: TASR/AFP
Paríž 28. júna (TASR) - Dátum 29. jún 1900 je dňom narodenia Antoina Jean-Baptistu Marie Rogera grófa von Saint-Exupéry v Lyone. Osirel veľmi skoro - od štyroch rokov ho vychovávala iba matka. Veľkú časť detstva prežil na rodinnom zámku La Môle v južnom Francúzsku. Po skončení klasického vzdelania maturitou v Paríži v roku 1917 už mal za sebou prvé literárne pokusy, ku ktorým ho naviedla sesternica pozvaním do miestnych literárnych krúžkov. Svoju prvú školskú cenu dostal za rozprávku v roku 1914.
Rozhodol sa študovať architektúru, a tak v roku 1919 nastúpil do École des Beaux Arts. Po roku však nastúpil k letectvu, v ktorom v roku 1923 získal licenciu pilota.
So zranením prežil svoju prvú leteckú haváriu pri Le Bourget, jeho snúbenica Louise de Vilmorins si uňho presadila zrieknutie sa túžby stať sa vojenským pilotom. Po ich rozchode už Antoine lietal na civilných strojoch, v roku 1926 napríklad na trase Toulouse-Casablanca-Dakar ako poštový kuriér. V tom istom roku mu v magazíne Le navire dargent vyšla jeho poviedka Letec. V roku 1929 publikoval román Južná pošta a presídlil sa na nové pôsobisko do Buenos Aires ako šéf Aeropošty Argentíny. Po návrate do Paríža mu vyšiel román Nočný let, za ktorý dostal cenu Femina.
Saint-Exupéry sa stal skúšobným pilotom pre hydroplány, v roku 1935 mal opäť haváriu, keď sa pokúšal o prekonanie traťového rekordu pri lete Paríž-Saigon. Na lýbijskej púšti ho zachránili spolu s palubným mechanikom pred smrťou smädom v poslednom okamihu. Preto sa začal orientovať na dráhu novinára a publikoval reportáže zo španielskej občianskej vojny.
Lietanie neopustil, ďalšiu haváriu mal v roku 1938 pri diaľkovom lete z New Yorku. Po liečení píše v USA román Vietor, piesok a hviezdy ocenený Američanmi ako kniha mesiaca a Francúzmi cenou akadémie.
Po začiatku 2. svetovej vojny Saint-Exupéry povolali do armády ako inštruktora letectva do Toulouse. Za prieskumné lety získal vyznamenanie - kríž s palmovou ratolesťou. Po prímerí 22. júna 1940 bol demobilizovaný a vrátil sa do USA. Už znovu v aktívnej vojenskej službe ako letec napísal a vydal v roku 1943 svoje najznámejšie dielo Malý princ.
Vo farbách francúzskej armády bol od júla 1944 na Korzike, odkiaľ odštartoval na svoj posledný let 8. septembra. Na pevninu sa nikdy nevrátil, doteraz nie je jednoznačne jasné, či bolo lietadlo zostrelené nemeckými stíhačkami, strelami z lodí, alebo havarovalo pre inú príčinu.