Praha 2. februára (TASR) - Rozpad Štvorkoalície, najsilnejšieho opozičného zoskupenia v Českej republike, ktoré podľa prieskumu preferencií mohlo zvíťaziť vo voľbách, je najčastejšou témou dnešných masmédií.
"Strana čestnosti odchádza v hanbe. Zomierajúca Štvorkoalícia sa kúpe vo vedrách špiny, ktorej sa v ODA vyrobilo obdivuhodné množstvo na to, aká malá je táto strana. Heslá o pravdovravnosti, poctivosti a odlišnosti blednú pred ciframi nesplatených dlhov a ich zametaním pod koberec," popisujú koniec štvorkoalície Lidové noviny.
Dodávajú, že zlyhanie a bezradnosť niektorých straníckych lídrov v okamihu, keď treba rozhodne a chladnokrvne konať, ako by dávali politickým heslám o slušnosti nový obsah. V skutočnosti asi znamenajú lenivosť, neschopnosť, nevýraznosť.
"Kráľovstvo Štvorkoalície sa rozpadlo. Kráľ je mŕtvy... Kto vlastne?" pýta sa Mladá fronta DNES. Verný obraz chaosu vnútri štvorky odpovedá, že nikto. Tí, ktorí chceli vládnuť krajine, nezvládli ani sami seba. Karel Kühnl, tieňový premiér, rezignoval.
Dvojmesačná búrka strhla nielen zadlženú ODA, ale aj dokonale tieňový kabinet a dohody o spoločnom postupe. Ambiciózny projekt spojenectva štvorky skonal. Nový politický štýl, ktorý sľubovala, nepredviedla.
Na náhrobný kameň si môže dať epitaf: Spoločná zodpovednosť a dohoda zvíťazí. Tam, kde nie sme my. Ak vznikne spojenectvo dvojky pozostalých, ponesie v sebe ako dedičstvo práve tento epitaf, domnieva sa MfD.
Doteraz nepriaznivým dôvodom talianskeho rozvodu je i to, čo visí ako Damoklov meč nad koalíciou - názorová nejednotnosť. Štvorkoalícia splnila len svoju úlohu zjednocovateľa všetkých síl proti opozičnej zmluve, obsadila Senát, zabránila znásilneniu ústavy a volebného zákona a urobila zo samoobsluhy ČSSD a ODS obyčajný koloniál. Potom sa rozpadla celkom logicky. Urobil to dokonca včas - skôr, než sa dostala do vlády, domnieva sa Právo.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) mak dem