Tak možno tí ľudia zmenu nechceli až natoľko, ako sme si predstavovali, povzdychol si počas volebného popoludnia v Česku jeden z Pirátov.
Videl, že napriek vytúžených 25 a viac percent sa to bude pohybovať len okolo pätnástich. Navyše, členov jeho strany v regiónoch prekrúžkovali Starostovia, čo znamená zmenu koaličného hegemóna.
A predsa to môže stačiť, súčasná opozícia má dosť hlasov na to, aby zostavila vládu bez Andreja Babiša.
Stačí, aby ostala jednotná, aby sa nenašla časť poslancov, ktorá to s predvolebným sľubom o spolupráci nebude myslieť vážne. Lebo záležať bude na každom jednom z nich.
Zdalo by sa teda, že Česi si predsa len zmenu zvolili. Áno, ale do veľkej miery je za tým aj náhoda alebo politické či osobnostné chyby ich súperov.
V niečom sa to podobá na rok 2002 na Slovensku. Po voľbách vtedy vznikla pravicová koalícia najmä vďaka tomu, že nacionalistické sily sa navzájom vyradili z parlamentu.

Babišova pomoc mimo parlamentu
V Česku sa do snemovne nedostali dve ľavicové strany (ČSSD a komunisti), neuspela záhadná policajná Prísaha, bizarný Volný blok, ktorého predseda bol príliš radikálny aj na Tomia Okamuru.