BRUSEL. Štvrtkové ústne podanie rozhodnutia poľského ústavného súdu vyvoláva vážne obavy, pokiaľ ide o prednosť práva Európskej únie a autoritu Súdneho dvora Európskej únie.
Na svojej webstránke to konštatuje Európska komisia.
Komisia v súvislosti so spomenutým rozhodnutím háji a opätovne zdôrazňuje základné zásady právneho poriadku únie, a to konkrétne, že právo EÚ má prednosť pred vnútroštátnym právom, vrátane ústavných ustanovení a tiež, že všetky rozhodnutia Európskeho súdneho dvora sú záväzné pre všetky orgány členských štátov, vrátane vnútroštátnych súdov.

„Podrobne analyzujeme rozhodnutie poľského ústavného súdu a rozhodneme o ďalších krokoch. Komisia nebude váhať využiť svoje právomoci, ktoré jej vyplývajú zo zmlúv, aby zaistila jednotné uplatňovanie práva únie a jeho integritu,“ konštatuje eurokomisia vo vyhlásení s tým, že Európska únia je spoločenstvom hodnôt a právneho poriadku, ktoré sa musia dodržiavať vo všetkých členských štátoch.
Práva Európanov, ktoré im vyplývajú zo zmlúv, sa musia chrániť bez ohľadu na to, kde v Európskej únii žijú.
„Úlohou Európskej komisie je zaručiť riadne fungovanie právneho poriadku únie a zaistí, aby tomu tak bolo aj naďalej,“ uzavrela komisia.
Súdy sa konali mesiace
Ústavný súd v Poľsku vo štvrtok rozhodol, že niektoré zákony Európskej únie, ustanovenia zmlúv o EÚ a taktiež niektoré rozsudky súdov EÚ sú v rozpore s poľskou ústavou.
Zároveň skonštatoval, že členstvo Poľska v EÚ a podpísanie zmlúv neznamená, že by súdy EÚ mali mať najvyššiu zákonnú právomoc, ani to neznamená, že Poľsko presúva svoju suverenitu na EÚ.
Uvedený rozsudok sa zrodil po mesiacoch súdnych konaní, v ktorých zástupcovia poľskej vlády, parlamentu i prezident tvrdili, že poľská ústava má prednosť pred právom EÚ a rozhodnutia Súdneho dvora EÚ sú niekedy v rozpore s poľským právnym poriadkom.

Žiadosť podal premiér
Súd rozhodoval o tejto otázke na žiadosť poľského premiéra Mateusza Morawieckého. Ten sa na ústavný tribunál obrátil v marci po tom, čo Súdny dvor Európskej únie (ECJ) rozhodol, že právo EÚ je nadradené poľskej ústave.
Súd sa vtedy zaoberal širšími zmenami v poľskom justičnom systéme, ktoré iniciovala vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) a podľa EÚ narušujú systém demokratických kontrol a protiváh.
Ústavný súd sa kauzou začal zaoberať v júli, no rozhodnutie potom niekoľkokrát odložil. Vláda PiS od prevzatia moci v roku 2015 uskutočnila viacero zmien vo fungovaní súdnictva.
Reformy boli podľa nej potrebné v záujme zlepšenia efektivity súdneho systému a boja proti korupcii. Kritici tvrdia, že zmeny narúšajú rovnováhu medzi výkonnou, zákonodarnou a súdnou mocou.
Poľská vláda v marci argumentovala, že ECJ vyhlásením nadradenosti európskeho práva nad poľskou ústavou prekročil svoje právomoci. Minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro pred niekoľkými týždňami označil kritiku zo strany EÚ za „hybridnú vojnu“ proti poľskému právnemu systému.
Francúzsko verdikt považuje za útok
Verdikt poľského ústavného súdu, predstavuje "útok proti EÚ", povedal v piatok francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune. Informuje o tom agentúra AFP.
"Je to veľmi závažné... existuje tu riziko faktického odchodu" Poľska z EÚ, povedal Beaune v rozhovore pre francúzsku spravodajskú televíznu stanicu BFM-TV. Zároveň dodal, že si odchod Poľska z Únie neželá.
"Toto nie je technická alebo právna otázka. Je to vysoko politická otázka pridaná na dlhý zoznam provokácií namierených proti EÚ," povedal francúzsky minister v súvislosti s rozhodnutím poľského Ústavného súdu.
"Keď sa pridáte do klubu, podpíšete zmluvu, ktorá je nazvaná dohodou, a táto dohoda bola ratifikovaná referendom v Poľsku. Toto bola voľba poľského ľudu," dodal Beaune.
Nemecko podporuje európske právo
Poľsko musí plne implementovať právne predpisy Európskej únie, pretože je jej súčasťou, uviedol v piatok nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Informuje o tom agentúra AFP.
Experti upozornili, že by tento verdikt mohol viesť k tzv. polexitu – vystúpeniu Poľska z EÚ.
"Ak sa krajina politicky rozhodne byť súčasťou EÚ, potom musí uistiť, že dohodnuté pravidlá sú plne a kompletne implementované," povedal Maas pre mediálnu skupinu Funke.
Šéf rezortu nemeckej diplomacie zároveň Európskej komisii ponúkol svoju "plnú podporu v jej misii podporovať európske právo" v celej Únii.
Von der Leyenová zanalyzuje situáciu
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok oznámila, že poverila príslušné útvary exekutívy EÚ, aby dôkladne a rýchlo zanalyzovali situáciu.
"Som hlboko znepokojená včerajším rozhodnutím poľského Ústavného súdu. Poverila som útvary Európskej komisie, aby to dôkladne a rýchlo zanalyzovali. Na základe toho sa rozhodneme o ďalších krokoch," uviedla von der Leyenová.
Vo svojom oficiálnom odkaze šéfka eurokomisie pripomenula, že EÚ je spoločenstvom hodnôt a zákonov, čo Úniu ako takú spája a robí ju silnou.
"Budeme zachovávať základné zásady právneho poriadku Únie. Na to sa spolieha našich 450 miliónov Európanov," uviedla.
Podľa jej slov je najvyššou prioritou EK zabezpečiť, aby boli chránené práva poľských občanov a aby poľskí občania využívali výhody vyplývajúce z členstva v Európskej únii.
Spresnila, že občania EÚ a spoločnosti podnikajúce v Poľsku potrebujú právnu istotu, že sa v tejto krajine plne uplatňujú pravidlá Únie vrátane rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.
"Naše zmluvy sú veľmi jasné. Všetky rozhodnutia Európskeho súdneho dvora sú záväzné pre orgány všetkých členských štátov vrátane vnútroštátnych súdov. Právo EÚ má prednosť pred vnútroštátnym právom vrátane ústavných ustanovení. K tomu sa prihlásili všetky členské štáty EÚ. Na zaistenie tohto stavu použijeme všetky právomoci, ktoré máme k dispozícii podľa zmlúv," upozornila von der Leyenová.
Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli v reakcii na správy z Varšavy uviedol, že rozhodnutie poľskej strany nemôže zostať bez následkov.
"Prvenstvo práva EÚ musí byť nesporné. Jeho porušenie znamená spochybniť jednu zo základných zásad EÚ," uviedol na Twitteri.
Týždenník Politico upozornil, že štvrtkový rozsudok z Poľska pobúril viacerých členov europarlamentu, ktorí ako najúčinnejšiu odpoveď voči vláde vo Varšave, odmietajúcej nadradenosť spoločnej legislatívy, vnímajú zmrazenie eurofondov.