PRAHA/KARVINÁ. Na stanici pražského metra Skalka je ešte stále tma, ale tak trochu utrápení dobrovoľníci českých sociálnych demokratov (ČSSD) sú už o pol siedmej ráno v plnom nasadení.
„Modlíme sa,“ hovorí mi jeden z nich, keď sa ho spýtam, aké výsledky volieb očakáva.
Meno neprezradí, ale v strane je už dlho. Teraz brázdi pražské chodníky ako ich aktivista. V jednom slove definuje, o čo českej ľavici v týchto voľbách ide. O všetko. O prežitie na politickej mape Česka.
Kedysi lídri a premiérska strana - sociálni demokrati - sa (spolu s komunistami) celú kampaň tackajú na päťpercentnej hranici zvoliteľnosti.
S prvými Pražanmi, ktorí cestujú metrom do práce, prichádza aj ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová. Tento rok oslávila iba štyridsiatku a je jednou z hŕstky žien, ktoré sú v českej vláde.
Rozdá okoloidúcim zopár ruží, prehodí niekoľko slov so svojimi nádejnými voličmi. Síce patrí medzi najznámejšie a najpopulárnejšie tváre strany, ale ani jej sa nakoniec nemusí podariť stranu zachrániť. Jej osud ako ministerky je pred piatkovými a sobotnými voľbami ešte viac v oblakoch.

„Hotová“ ministerka zachraňuje stranu v Prahe
Vo finiši kampane toho veľa nenaspala. „Som úplne hotová,“ prizná sa. Ešte pred hodinami bola v predvolebnej debate, spala iba štyri hodiny a teraz je hneď zrána, hlavou aj nohami, naspäť v kampani.
V Prahe bojuje bok po boku s novou tvárou červeno-oranžových, no starou tvárou českej politiky, bývalým lídrom zelených – Matějom Stropnickým. Obaja v závere kampane čelia kritike, že sa vo finále chcú zviesť na vlne populizmu.

„Na čele českých populistov stojí ministerka práce Jana Maláčová. Pokrytecké kupovanie hlasov vo voľbách nás môže stáť veľa – veľmi zdeformovaný pracovný trh a masívnu destabilizáciu,“ napísal v Hospodářskych novinách Zdeněk Drábek, ekonóm z Inštitútu ekonomických štúdií Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej.
„Maláčová sa zobudí a chce rozdávať milióny,“ odkázal jej na CNN Prima News expremiér a exprezident Václav Klaus.