ĽUBĽANA. Predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu zdôraznili význam regiónu západného Balkánu pre EÚ.
"Tento región je pre EÚ strategicky dôležitý," povedal Michel po summite krajín EÚ a západného Balkánu konanom v Slovinsku. Za jeden z najdôležitejších problémov označil boj proti korupcii.

Venovali sa aj téme konfliktov
Predseda Európskej rady upozornil aj na prepojenie medzi potrebnými reformami v krajinách západného Balkánu a investíciami.
EÚ podľa jeho slov vynakladá veľa finančných prostriedkov, aby uľahčila spoluprácu v rámci tohto regiónu.
"Sme presvedčení, že tieto investície zohrajú dôležitú úlohu aj v tom, aby bola prítomnosť EÚ pre ľudí v tomto regióne viditeľnejšia. Aby videli, aby cítili, aké prínosy pre tieto krajiny z tohto partnerstva plynú," povedal Michel.
Účastníci summitu sa podľa Michela venovali aj téme konfliktov, ktoré sa týkajú zaobchádzania s menšinami a majú korene v minulosti.
"Na dosiahnutie pokroku potrebujeme politické rozhodnutia v týchto krajinách," konštatoval.
Cieľom je rozšírenie
Európska únia sa podľa Ursuly von der Leyenovej v budúcnosti musí dohodnúť aj na spoločnom postupe v oblasti rozširovania.
"Európska únia bez západného Balkánu nie je kompletná," povedala predsedníčka Európskej komisie.
EK pod jej vedením bude aj naďalej podporovať proces rozširovania EÚ.
"Chceme západný Balkán v EÚ... naším cieľom je rozšírenie," uviedla Von der Leyenová. Za kľúčový označila hospodársky a investičný plán pre tento región.
Krajiny západného Balkánu si podľa nej musia udržať správny kurz v kľúčových oblastiach, ako sú súdnictvo , boj proti korupcii a organizovanému zločinu, sloboda médií a hospodárske reformy.
Slovinský premiér Janez Janša pripomenul, že na podobnom stretnutí EÚ a krajín západného Balkánu v roku 2003 v Solúne bola potvrdená možnosť európskej integrácie tohto regiónu.
Stredajší summit označil za "míľnik" z dôvodu mnohých procesov, ktoré paralelne s ním prebiehali a umožnili diskusiu o strategických výzvach.
Spomenul úsilie Nemecka, Slovinska či Chorvátska i angažovanie sa samotných krajín západného Balkánu a vytváranie väzieb či úsilie EÚ.
Neformálny summit medzi EÚ a západným Balkánom sa konal na zámku Brdo pri Kranju z iniciatívy slovinského predsedníctva v Rade EÚ.