ŠTRASBURG. Nadchádzajúcu zimnú sezónu v Európe poznamenajú vysoké ceny energií. Vyhlásila to v stredu európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová.
Počas zimy zostanú ceny plynu vysoké a od jari budúceho roka by mali postupne klesať, uviedla počas stredajšej rozpravy v Európskom parlamente. Pre ďalší vývoj je podľa nej rozhodujúce, aká chladná bude zima.
„Tento cenový šok nesmieme podceňovať,“ zdôraznila.
Zásoby plynu v Európe sa zmenšili
K extrémne vysokým cenám viedlo viacero dôvodov vrátane vystupňovaného dopytu po energiách v čase, keď sa svetové hospodárstvo zotavuje po uvoľnení pandemických reštrikcií.
Okrem toho sa zásoby plynu v Európe v dôsledku nezvyčajne chladnej zimy v uplynulom roku zmenšili.
K obmedzeniu dodávok viedli aj údržbárske práce na potrubiach počas leta. Starý kontinent tiež znížil vlastnú produkciu plynu a slabší vietor negatívne vplýval na dodávky energií z obnoviteľných zdrojov.
Z dlhodobého hľadiska je nevyhnutné, aby sa EÚ stala menej závislou od fosílnych palív a ich kolísavých cien, pokračovala eurokomisárka.
Za prioritu v krátkodobom horizonte považuje ochranu domácností s nízkymi príjmami, napríklad prostredníctvom priamych platieb alebo nižších daní za energie.
Pre Maďarsko to je neprijateľné
Podľa postoja Maďarska Európska únia musí zmeniť svoju politiku cien energií, povedal v stredu v slovinskom Brde pred prvým plenárnym rokovaním summitu krajín EÚ a západného Balkánu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Podľa agentúry MTI Orbán poznamenal, že za rast cien energií môže čiastočne aj Európska komisia.
"Treba zmeniť určité regulácie, v opačnom prípade všetci budú znevýhodnení," podčiarkol premiér.
Maďarska sa zatiaľ rast cien energií netýka, pretože je určená ich horná hranica, dodal Orbán a pripomenul, že návrh tzv. zelenej dohody komisie skrýva v sebe nepriame zdaňovanie majiteľov obydlí a vozidiel.
To je podľa jeho vyjadrenia pre Maďarsko neprijateľné.