BRATISLAVA. Majetok každého štátneho zamestnanca musí byť verejne deklarovaný, povedal v rozhovore pre BBC v roku 2018 prezident Kene Uhuru Kenyatta, keď kritizoval korupciu. „Aby ľudia mohli spochybňovať a pýtať sa, čo je zákonné a čo nie. A ak to neviete vysvetliť, aj keby sa to týkalo mojej osoby, potom sa musíte zodpovedať,“ hovoril.
Investigatívny projekt Pandora Papers, na ktorom v rámci Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ) pracovalo vyše šesťsto novinárov, v nedeľu ukázal, že vyjadrenia prezidenta Kenyattu boli pokrytecké – sám s rodinou má majetky za vyše 30 miliónov dolárov v daňových rajoch na Britských Panenských ostrovoch a v Paname.
Nie je sám. Uniknuté dáta z právnických firiem v Paname aj na Seychelách ukázali, že najmenej 35 súčasných alebo bývalých svetových lídrov, viac ako 330 politikov a verejných funkcionárov a sto miliardárov využívalo daňové raje aj pochybné transakcie.
Takmer dvanásť miliónov dokumentov mapuje, ako si bohatí klienti ukrývali svoje majetky v Paname, na Kajmanských ostrovoch, v Dubaji, Monaku aj vo Švajčiarsku. Nie je medzi nimi len český premiér Andrej Babiš, ktorý si cez zložitú finančnú schému skupoval nehnuteľnosti na Francúzskej riviére. Pandora Papers odhalili aj príbehy údajnej milenky prezidenta Vladimira Putina, ukrajinského prezidenta aj slovenského právnika, ktorý má blízko k oligarchovi Jozefovi Brhelovi.

1. Oscarový producent
Aj keď Konstantin Ernst už mal za sebou ako producent nomináciu na Oscara, najväčšiu poctu dostal až v roku 2014, keď ho povelili, aby vytvoril úvodný aj záverečný ceremoniál zimnej olympiády v Soči. Známy producent a šéf najsledovanejšej ruskej televízie Prvý kanál mal za úlohu zachrániť imidž Ruska počas prebiehajúcej revolúcie na kyjevskom majdane či rastúcej podpory Navaľného hnutia v krajine. Cieľom bolo aj zlepšiť obraz samotného prezidenta Vladimira Putina – aj preto dnes Ernsta ľudia považujú za hlavného tvorcu prezidentovho imidžu.