Mníchov/Káhira 2. februára (TASR) - Námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz dnes vyhlásil, že krajiny tolerujúce alebo podporujúce terorizmus boli varované, sú sledované a ponesú zodpovednosť.
Wolfowitz v prejave na konferencii o bezpečnostnej politike v Mníchove nemenoval žiaden konkrétny štát. Odvolával sa však na slová prezidenta USA Georgea W. Busha, ktorý v tejto súvislosti označil Irak, Irán a Severnú Kóreu za "os zla".
Wolfowitz tiež uviedol, že útoky z 11. septembra preniesli niečo vzdialené a hypotetické do reality, no boli len "bledým tieňom toho, čo sa stane s teroristami využívajúcimi zbrane hromadného ničenia". Ako dodal, prístup k terorizmu by sa nemal zameriavať len na potrestanie, ale i prevenciu, pretože "sme vo vojne".
Podľa analytikov chcú niektorí tvorcovia americkej politiky, zvlášť Wolfowitz, využiť politický pohyb vytváraný rozhorčením nad septembrovými útokmi, na zasadenie rozhodujúceho úderu proti irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi.
Americký senátor John McCain dnes na mníchovskej konferencii označil irackého prezidenta za jediného diktátora na zemi, ktorý použil zbrane hromadného ničenia proti vlastným ľuďom a susedným štátom. Irak je podľa neho ďalším cieľom USA vo "vojne" proti terorizmu.
"V Bagdade prebýva terorista, so zdrojmi celého štátu k dispozícii, zaplaveného peniazmi z ilegálnych príjmov z ropy a hrdého na desaťročia vzdorovania požiadavkám medzinárodného spoločenstva, aby priznal pravdu o svojich programoch vývoja zbraní hromadného ničenia," vyhlásil senátor.
Diktátorov ukrývajúcich teroristov a zhromažďujúcich zbrane hromadného ničenia USA podľa McCaina varujú, že takéto správanie je samo o sebe dôvodom na vojnu, pričom toto ultimátum nie je nikde vhodnejšie ako v prípade Husajnovho Iraku.
McCainove vyjadrenia podporil aj americký senátor Joseph Lieberman, podľa ktorého existuje viac než dosť dôkazov pre záver, že Irak je jasným nebezpečenstvom.
McCain tvrdí, že USA majú informácie o urýchlení irackej produkcie biologických zbraní. Poznamenal však, že útok sa stále nachádzal len v rovine "ak" a Husajn ho môže odvrátiť súhlasom s demontážou zbraní hromadného ničenia a vpustením inšpektorov.
Dnešné vydanie katarských novín ar-Rajáh s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa ďalšieho nemenovaného štátu v Perzskom zálive informovalo, že Spojené štáty už organizujú vojenské cvičenia, kontakty tajných služieb a politické rozhovory v príprave na vojenský zásah proti Iraku.
Cieľom útoku má byť zvrhnutie Husajnovej vlády, pre ktoré sa mal osobitný vyslanec USA pre Blízky východ William Burns snažiť získať podporu počas nedávnej cesty po regióne. Vlády všetkých štátov Zálivu sa za posledné dva týždne síce vyjadrili proti útoku, podľa zdroja sú však ich neoficiálne postoje presne opačné.
Washington údajne uvažuje o podobnom postupe ako v Afganistane, kde ofenzíva viedla k pádu režimu hnutia Taliban. Akcia má zahŕňať získanie podpory Kurdov na severe Iraku a šiitov na juhu krajiny, ktorí by zohrali úlohu porovnateľnú s rolou afganskej Severnej aliancie.
Iracký prezident by sa mohol zachrániť len povolením návratu zbrojných inšpektorov OSN. V takomto prípade by USA neboli schopné opodstatniť vojenskú kampaň, dodáva denník.