MOSKVA. Rusko nemá v pláne používať dodávky zemného plynu ako nástroj na vyvíjanie tlaku na iné krajiny, ani na Ukrajinu.
Podľa agentúry TASS to v utorok uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v odpovedi na otázku, či je cieľom zmluvy o dodávkach zemného plynu uzavretej v pondelok medzi Ruskom a Maďarskom vyvinúť tlak na Ukrajinu.
Dlhodobá zmluva
"Nie, nie je to tak," vyhlásil Peskov. Dodal, že Rusko "nikdy nevyužilo, nevyužíva a ani v budúcnosti nebude využívať" zemný plyn na to, "aby niekoho trestalo".
Peskov poznamenal, že ruská strana je súčasne v prípade potreby pripravená prediskutovať obnovenie priamych nákupov plynu Ukrajine. "Toto samozrejme nikto neodmietal," uviedol kremeľský hovorca. Vyjadril sa tiež, že nová dlhodobá zmluva medzi Maďarskom a ruskou spoločnosťou Gazprom o dodávkach plynu obchádzajúcich Ukrajinu "neporušuje práva nikoho".
Podľa Peskova "Kyjev nemá právo zasahovať do tohto aspektu bilaterálnych vzťahov medzi Moskvou a Budapešťou".
"Ide o dlhodobú zmluvu, ktorá v skutočnosti zaručí spoľahlivé, predvídateľné a pravidelné dodávky" zemného plynu do Maďarska po ekonomicky výhodných trasách, vysvetlil. Vylúčil, že by tým boli porušované práva niektorého zo štátov či medzinárodné obchodné normy.
Garantujeme energetickú bezpečnosť

Doplnil, že Kremeľ sleduje situáciu s rastom cien plynu v Európe, zatiaľ čo Gazprom si plní svoje záväzky a je pripravený zvážiť nové zmluvy, "dlhodobé zmluvy, vo zvýšených množstvách, aby uspokojil rastúci dopyt európskych spotrebiteľov po zemnom plyne".
"Rusko bolo a zostáva absolútnym a nespochybniteľným garantom energetickej bezpečnosti celého európskeho kontinentu," vyhlásil hovorca Kremľa na margo tvrdení, že kontrakt na plyn medzi Moskvou a Budapešťou bol údajne "namierený proti Ukrajine".
Ako informovali tlačové agentúry, Ukrajina si v utorok v súvislosti s novou rusko-maďarskou zmluvou predvolala maďarského veľvyslanca a rovnaký krok podnikla aj Budapešť, aby ukrajinskej veľvyslankyni tlmočila svoj postoj k námietkam Kyjeva k bilaterálnej zmluve.