NEW YORK. Afganské militantné hnutie Taliban nedostalo možnosť prihovoriť sa k svetovým lídrom v rámci tohtoročnej všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. V nedeľu to uviedol hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric, ktorého citovala agentúra DPA.
Všeobecná rozprava 76. Valného zhromaždenia OSN, v rámci ktorej vystupujú predstavitelia štátov z celého sveta, sa začala 21. septembra a potrvá do pondelka.
Dujarric potvrdil, že za Afganistan v pondelok vystúpi afganský vyslanec Ghulám Isakzaj.

Taliban poslal svoju požiadavku "príliš neskoro"
O vystúpenie v mene Afganistanu najskôr, už v polovici septembra, požiadal práve Isakzaj, ktorý pri OSN zastupoval kábulskú vládu, v auguste fakticky zosadenú hnutím Taliban. Zo strany OSN bol následne potvrdený ako vedúci afganskej delegácie na Valnom zhromaždení OSN.
V pondelok 20. septembra, deň pred začiatkom všeobecnej rozpravy, dostal generálny tajomník OSN António Guterres ďalšiu žiadosť o vystúpenie na Valnom zhromaždení, tentokrát od nového talibanského dočasného ministra zahraničných vecí Amíra Chána Muttákího.
V liste tiež napísal, že doterajší afganský veľvyslanec pri OSN už nie je zástupcom Afganistanu, keďže zosadený prezident Ašraf Ghaní nie je viac hlavou štátu.
Taliban tiež oznámil, že za nového stáleho zástupcu krajiny pri OSN nominoval jedného zo svojich hovorcov Suhajla Šahína.
Žiadosti oboch súperiacich strán mal posúdiť príslušný akreditačný výbor OSN. Ten dosiaľ nemal naplánované žiadne zasadnutie, takže na poste zostáva súčasný afganský veľvyslanec, dodáva DPA.
Diplomat uviedol, že Taliban poslal svoju požiadavku "príliš neskoro", čím pripravil cestu pre vystúpenie Ghuláma Isakzaja, ktorého OSN stále uznáva ako predstaviteľa Afganistanu.
Ak afganský diplomat využije príležitosť a vystúpi, mohol by požadovať posilnenie sankcií voči Talibanu, ako to urobil už počas zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN 9. septembra.
Nevystúpilo ani Mjanmarsko
Týždeň prejavov štátnikov mali pôvodne ukončiť predstavitelia Afganistanu, Mjanmarska a Guiney.
Vysokopostavený diplomat OSN však pre agentúru AFP uviedol, že medzi USA, Ruskom a Čínou bola dosiahnutá "dohoda", ktorá znemožňuje, aby vystúpil mjanmarský veľvyslanec OSN Ťjo Mou Tchun - otvorený podporovateľ demokratického hnutia, ktorý neakceptoval svoje odvolanie vládnou juntou.
Tá v máji na jeho miesto vymenovala bývalého generála, ale OSN zatiaľ túto nomináciu neschválila.
AFP dodala, že Ťjo Mou Tchun bol dokonca terčom údajného sprisahania - zmareného americkými vyšetrovateľmi -, ktorého zámerom bolo buď ho prinútiť odstúpiť, alebo ho - ak by odstúpiť odmietol - zabiť.
Diplomati z OSN naproti tomu očakávajú, že predstaviteľ Guiney pri OSN Aly Diane v pléne vystúpi, aj keď bol vymenovaný exprezidentom, ktorý bol začiatkom septembra zosadený počas vojenského prevratu.
Všeobecná rozprava 76. VZ OSN, v rámci ktorej vystupujú predstavitelia štátov z celého sveta, sa začala 21. septembra a potrvá do pondelka. Na rozdiel od vlaňajšej rozpravy, ktorá bola takmer výlučne virtuálna, sa tohtoročná konala v hybridnom režime - prezenčne i dištančne.
V rozhovore pre agentúru AFP si osobnú prítomnosť štátnikov a diplomatov pochvaľoval aj predseda Valného zhromaždenia Abdulla Šahíd.
"Je zrejmé, že diplomacia má veľký prospech z kreativity, výmeny myšlienok, diskusií a flexibility, ktoré prichádzajú s osobnými stretnutiami," uviedol.
AFP však podotkla, že mnoho lídrov sa namiesto osobného vystúpenia v New Yorku rozhodlo pre zaslanie videopríhovoru.