LONDÝN, BRATISLAVA. Bolo leto roku 2000 a rastúce ceny ropy na svetových trhoch naznačovali, že čoskoro stúpnu aj ceny benzínu v Británii, ktoré už vtedy patrili medzi najvyššie v Európe.
Vláda premiéra Tonyho Blaira napriek naliehaniu prepravcov odmietala znížiť daň na palivo. V septembri tak vypukli protesty. Kamionisti blokovali cesty, obmedzili dodávky tovarov.
Ľudia začali nakupovať palivo vopred, za tri dni sa predalo toľko ako bežne za týždeň. Mnohé pumpy zatvorili, lebo už nemali čo predávať.
Do problémov sa dostal aj zdravotnícky systém, v ktorom vyhlásili pohotovosť.
Ľudia panikárili v obchodoch, začali si robiť zásoby, v niektorých supermarketoch začali obmedzovať množstvo základných potravín, ktoré predali jednému zákazníkovi.

Spomienky na rok 2000
Vláda na dodávky nasadila aj vojakov, Londýnska obchodná komora vypočítala, že deň protestov vyjde krajinu na 250 miliónov libier. Vláda neustúpila a asi po týždni sa blokáda krajiny skončila.
Túto skúsenosť teraz pripomína denník Guardian. V mnohom sa totiž začína situácia opakovať, aj keď tentokrát za tým nie je protest kamionistov, ale ich nedostatok.