PARÍŽ, BRATISLAVA. Kedysi jeden z najhľadanejších mužov na svete utekal zákonu dvadsať rokov. Keď ho francúzska polícia našla v roku 1994 v sudánskom Chartúme, mal už takmer 45 rokov a od jeho posledného útoku uplynulo vyše desaťročia.
Teroristu, ktorý má na svedomí minimálne osemdesiat potvrdených obetí, vtedy francúzske špeciálne jednotky pod vplyvom anestetík a vo vreci prepravili do lietadla, ktoré ho odviezlo do Francúzska.
Vlastným menom Ilich Ramírez Sánchez, prezývaný aj Carlos Šakal, bol odvtedy už trikrát odsúdený na doživotie.
Najprv v roku 1997 za vraždu dvoch francúzskych vyšetrovateľov a ich informátora z roku 1975. V roku 2011 za štyri bombové útoky z osemdesiatych rokov a naposledy v roku 2017 za útok granátom na drogériu v parížskom obchodnom centre z roku 1974.
Posledný rozsudok vo štvrtok potvrdil špecializovaný trestný súd v Paríži, ktorému prípad vrátil francúzsky najvyšší súd.

Marxista z bohatej rodiny
Ramírez sa narodil vo Venezuele do rodiny dobre zarábajúceho právnika. Otec ho od malička viedol k marxizmu a Ramírez odišiel študovať do Moskvy na Univerzitu družby národov Patricea Lumumbu (v roku 1992 ju premenovali na Ruskú univerzitu družby národov RUDN, pozn.), ktorú BBC opísala ako "notorické ohnisko regrutovania zahraničných komunistov Sovietskym zväzom".
Odtiaľ zamieril do Jordánska, kde sa stal členom Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny (PFLP).
Tam sa naučil narábať so zbraňami a zúčastnil sa aj na konflikte medzi palestínskymi povstalcami a jordánskym kráľom Husajnom známom aj ako Čierny september.