RÍM. V európskom miništáte San Maríno budú občania v nedeľňajšom referende hlasovať o legalizácii interrupcií počas prvých 12 týždňov tehotenstva.
Budú sa taktiež môcť vyjadriť, či súhlasia s povolením interrupcií aj po ukončení úvodného trimestra v prípade, že by bol v nebezpečenstve život tehotnej ženy alebo by bolo ohrozené jej fyzické a duševné zdravie v dôsledku anomálie alebo poškodenia plodu.

San Maríno je jedna z posledných krajín v Európe, ktorá zakazuje umelé prerušenie tehotenstva za každých okolností. Tento zákaz platí ešte od roku 1865.
Ženy zo San Marína preto v súčasnosti v prípade potreby odchádzajú do susedného Talianska, kde interrupcie legalizovali v roku 1978.
San Maríno patrí k najstarším republikám na svete a má približne 33-tisíc obyvateľov. Proces zavádzania zásad rodovej rovnosti je však v tomto štáte na Apeninskom polostrove pomerne hrboľatý.
Ženy získali volebné právo až v roku 1960. V roku 1982 sa dokonca konalo neúspešné referendum o zrušení zákona, ktorý zbavoval Sanmarínčanky občianstva v prípade, že sa vydali za cudzinca.
Tento právny predpis napokon neskôr zmenili a umožnili ženám ponechať si aj občianstvo San Marína.